Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Rabbit Judging Results

Publicity Report – Premium Placing
Dodge County Junior Fair
August 13-17, 2014
Department – 8  Rabbits
Place  /  Rank Name City/State Club/Farm Name
Class AE – Dutch
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Brandon  Poler Horicon, WI Horicon FFA
2nd Damien L Borchardt Watertown, WI Richwood Rangers
4th Autumn T Soter Juneau, WI Juneau Victorians
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Autumn T Soter Juneau, WI Juneau Victorians
1st Aalyea  Seifert-doll Juneau, WI Oak Grove Owls
2nd Lily  Doll Juneau, WI Oak Grove Owls
Lot 3 – Buck under 6 months
4th Autumn T Soter Juneau, WI Juneau Victorians
Lot 4 – Doe under 6 months
1st Autumn T Soter Juneau, WI Juneau Victorians
1st Jonathon D Appenfeldt Reeseville, WI River Oaks
Class AF – Dward Hotot
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Cassandra R Luedtke Beaver Dam, WI Leipsic
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Cassandra R Luedtke Beaver Dam, WI Leipsic
Lot 4 – Doe under 6 months
1st Cassandra R Luedtke Beaver Dam, WI Leipsic
Class AH – English Spot
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Nicholas E Voigt Juneau, WI Oak Grove Owls
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Nicholas E Voigt Juneau, WI Oak Grove Owls
1st Kearstyn R Nehls Juneau, WI Dodgeland FFA
Lot 3 – Buck under 6 months
1st Nicholas E Voigt Juneau, WI Oak Grove Owls
Lot 4 – Doe under 6 months
1st Nicholas E Voigt Juneau, WI Oak Grove Owls
Class AI – Florida White
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Gabrielle N Rennhack Beaver Dam, WI River Oaks
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Gabrielle N Rennhack Beaver Dam, WI River Oaks
1st Brianna  Raatz Horicon, WI Horicon FFA
Class AJ – French Angora
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Holley T Schwartz Watertown, WI Watertown Badgers
Class AK – Harlequin
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Sarah E Miller Juneau, WI Astico Perseverance
2nd Maxwel A Nyquist Juneau, WI Dodgeland FFA
Lot 4 – Doe under 6 months
1st Sarah E Miller Juneau, WI Astico Perseverance
Class AL – Havana
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Kaytlynn N Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
1st Vincent W Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Kaytlynn N Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
1st Vincent W Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
4th John W Caine Lowell, WI River Oaks
Lot 3 – Buck under 6 months
1st Kaytlynn N Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
1st Vincent W Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
Lot 4 – Doe under 6 months
1st Heather R Rynearson Watertown, WI Watertown Badgers
1st Vincent W Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
2nd Kaytlynn N Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
Class AN – Holland Lop
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Mary A Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
1st Joslyn  Wolff Reeseville, WI Lakeside
2nd Brooke A Benninger Reeseville, WI Lakeside
2nd Holley T Schwartz Watertown, WI Watertown Badgers
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Mary A Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
1st Holley T Schwartz Watertown, WI Watertown Badgers
1st Ashley E Stas Watertown, WI Watertown Badgers
1st Abby L Stas Watertown, WI Watertown Badgers
2nd Hailey  Finkler Reeseville, WI Lakeside
2nd Joslyn  Wolff Reeseville, WI Lakeside
Class AO – Jersey Wooly
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Kearstyn R Nehls Juneau, WI Dodgeland FFA
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Kearstyn R Nehls Juneau, WI Dodgeland FFA
Class AQ – Mini Lop
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Kearstyn R Nehls Juneau, WI Dodgeland FFA
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Kearstyn R Nehls Juneau, WI Dodgeland FFA
1st Abby L Stas Watertown, WI Watertown Badgers
Class AR – Mini Rex
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Claire E Reichardt Watertown, WI Richwood Rangers
1st Mikayla E Peirick Watertown, WI Richwood Rangers
2nd Audrey C Meier Watertown, WI Richwood Rangers
2nd Jacob  Naylor Ixonia, WI Lebanon Luckies
3rd Andrea  Hildebrandt Horicon, WI Horicon FFA
3rd Grace M Batterman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
4th Macy R Maier Ixonia, WI Lebanon Luckies
4th Devin N Justman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Mikayla E Peirick Watertown, WI Richwood Rangers
2nd Jacob  Naylor Ixonia, WI Lebanon Luckies
2nd Brandon T Justman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
3rd Brooke A Benninger Reeseville, WI Lakeside
3rd Devin N Justman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
4th Claire E Reichardt Watertown, WI Richwood Rangers
4th Jessica  Rynearson Watertown, WI Watertown Badgers
Lot 3 – Buck under 6 months
1st Claire E Reichardt Watertown, WI Richwood Rangers
2nd Grace M Batterman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
4th Ryan S Batterman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
Lot 4 – Doe under 6 months
1st Claire E Reichardt Watertown, WI Richwood Rangers
1st Grace M Batterman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
2nd Andrea  Hildebrandt Horicon, WI Horicon FFA
2nd Jessica  Rynearson Watertown, WI Watertown Badgers
2nd Ryan S Batterman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
Class AT – Netherland Dwarf
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Andrea  Hildebrandt Horicon, WI Horicon FFA
2nd Mary A Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
2nd Tracy  Stangler Watertown, WI Lebanon Luckies
3rd Amanda M Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Andrea  Hildebrandt Horicon, WI Horicon FFA
1st Kyle S Jaeger Watertown, WI Lebanon Luckies
2nd Michelle L Stangler Watertown, WI Watertown FFA
3rd Amanda M Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
3rd Tracy  Stangler Watertown, WI Lebanon Luckies
4th Mary A Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
Class AU – Polish
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Ryan J Neu Beaver Dam, WI Dodgeland FFA
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Ryan J Neu Beaver Dam, WI Dodgeland FFA
Class AV – Rex
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Alexis M Luedtke Beaver Dam, WI Leipsic
4th Amanda M Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Amanda M Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
Lot 4 – Doe under 6 months
4th Amanda M Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
Class AW – Rhinelander
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Kearstyn R Nehls Juneau, WI Dodgeland FFA
1st Brandon T Justman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
2nd Tracy  Stangler Watertown, WI Lebanon Luckies
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Kearstyn R Nehls Juneau, WI Dodgeland FFA
Lot 3 – Buck under 6 months
1st Kearstyn R Nehls Juneau, WI Dodgeland FFA
Class AX – Satin Angora
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Amanda M Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
Class BC – Thrianta
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Vincent W Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
2nd Kaytlynn N Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
Lot 2 – Doe over 6 months
1st Vincent W Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
1st Kendra M Gillett Fall River, WI Hyland Prairie
2nd Kaytlynn N Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
2nd Haley  Justmann Juneau, WI Dodgeland FFA
Lot 3 – Buck under 6 months
1st Vincent W Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
2nd Kaytlynn N Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
Lot 4 – Doe under 6 months
1st Kaytlynn N Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
2nd Vincent W Meyer Watertown, WI Richwood Rangers
Class BD – Any other recognized breed
Lot 1 – Buck over 6 months
1st Mary A Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
Class BI – Californian
Lot 1 – Buck over 8 months
1st Lily  Doll Juneau, WI Oak Grove Owls
1st Aalyea  Seifert-doll Juneau, WI Oak Grove Owls
Lot 2 – Doe over 8 months
1st Aalyea  Seifert-doll Juneau, WI Oak Grove Owls
2nd Lily  Doll Juneau, WI Oak Grove Owls
Lot 5 – Buck under 6 months
1st Aalyea  Seifert-doll Juneau, WI Oak Grove Owls
2nd Jessica  Rynearson Watertown, WI Watertown Badgers
2nd Lily  Doll Juneau, WI Oak Grove Owls
Lot 6 – Doe under 6 months
1st Heather R Rynearson Watertown, WI Watertown Badgers
1st Lily  Doll Juneau, WI Oak Grove Owls
1st Aalyea  Seifert-doll Juneau, WI Oak Grove Owls
Class BJ – Champagne D’Argent
Lot 1 – Buck over 8 months
4th Sarah E Miller Juneau, WI Astico Perseverance
Lot 2 – Doe over 8 months
1st Kyle S Jaeger Watertown, WI Lebanon Luckies
Class BO – Flemish Giant
Lot 1 – Buck over 8 months
1st Rion  Simon Neosho, WI Neosho Utopians
Lot 4 – Doe 6-8 months
1st Brandon T Justman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
Lot 5 – Buck under 6 months
1st Lily  Doll Juneau, WI Oak Grove Owls
1st Aalyea  Seifert-doll Juneau, WI Oak Grove Owls
Lot 6 – Doe under 6 months
1st Lily  Doll Juneau, WI Oak Grove Owls
2nd Aalyea  Seifert-doll Juneau, WI Oak Grove Owls
Class BR – Giant Chinchilla
Lot 2 – Doe over 8 months
1st Mikayla E Peirick Watertown, WI Richwood Rangers
Class BS – New Zealand
Lot 6 – Doe under 6 months
1st Clara J Reetz Columbus, WI Astico Perseverance
Class BU – Satin
Lot 1 – Buck over 8 months
1st Mary A Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
1st Amanda M Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
2nd Brandon T Justman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
Lot 2 – Doe over 8 months
1st Mary A Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
2nd Evelynn A Kirchberg Columbus, WI Astico Perseverance
4th Keteri K Kirchberg Columbus, WI Astico Perseverance
4th Brandon T Justman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
4th Matthew C Wiersma Beaver Dam, WI Leipsic
Lot 3 – Buck 6-8 months
4th Matthew C Wiersma Beaver Dam, WI Leipsic
Lot 4 – Doe 6-8 months
4th Brandon T Justman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
4th Matthew C Wiersma Beaver Dam, WI Leipsic
Lot 5 – Buck under 6 months
3rd Mary A Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
Lot 6 – Doe under 6 months
3rd Mary A Haecker Watertown, WI Lebanon Luckies
Class BV – Silver Fox
Lot 1 – Buck over 8 months
1st Ryan S Batterman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
2nd Alexander T Neu Beaver Dam, WI Dodgeland FFA
2nd Nicholas C Appenfeldt Reeseville, WI River Oaks
Lot 2 – Doe over 8 months
1st Grace M Batterman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
2nd Alexander T Neu Beaver Dam, WI Dodgeland FFA
Lot 4 – Doe 6-8 months
1st Ryan S Batterman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
Lot 5 – Buck under 6 months
4th Alexander T Neu Beaver Dam, WI Dodgeland FFA
4th Grace M Batterman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
Lot 6 – Doe under 6 months
1st Grace M Batterman Mayville, WI Lomira Clover Leaves
4th Alexander T Neu Beaver Dam, WI Dodgeland FFA
Class BX – Commercial Breeds
Lot 3 – Roaster
1st Lily  Doll Juneau, WI Oak Grove Owls
1st Aalyea  Seifert-doll Juneau, WI Oak Grove Owls
Class BY – Cross-Pet Rabbit
Lot 1 – 6 months over either sex
1st Kaitlynn R Christ Iron Ridge, WI Herman Hornets
1st Kimberly J Duckett Beaver Dam, WI Leipsic
1st Emily M Braun Juneau, WI River Oaks
Lot 2 – Under 6 months either sex
1st Emelia J Groeler Watertown, WI Lebanon Luckies
Class CA – Rabbit Showmanship
Lot 1 – Sr Rabbit Showman, Gr 10+
1st Heather R Rynearson Watertown, WI Watertown Badgers
1st Jessica  Rynearson Watertown, WI Watertown Badgers
Lot 2 – Int Rabbit Showman, Gr 7-9
1st Alexis M Luedtke Beaver Dam, WI Leipsic
1st Mikayla E Peirick Watertown, WI Richwood Rangers
1st Claire E Reichardt Watertown, WI Richwood Rangers
1st Holley T Schwartz Watertown, WI Watertown Badgers
2nd Evelynn A Kirchberg Columbus, WI Astico Perseverance
2nd Kendra M Gillett Fall River, WI Hyland Prairie
3rd Nicholas C Appenfeldt Reeseville, WI River Oaks
3rd Alexander T Neu Beaver Dam, WI Dodgeland FFA
3rd Keteri K Kirchberg Columbus, WI Astico Perseverance
4th Ryan J Neu Beaver Dam, WI Dodgeland FFA
Lot 3 – Beg Rabbit Showman  Gr 4-6
1st Cassandra R Luedtke Beaver Dam, WI Leipsic
1st Jacob  Naylor Ixonia, WI Lebanon Luckies
2nd Abby L Stas Watertown, WI Watertown Badgers
2nd Autumn T Soter Juneau, WI Juneau Victorians
3rd Joslyn  Wolff Reeseville, WI Lakeside
3rd Brooke A Benninger Reeseville, WI Lakeside
End Of Report
Printed At 08/18/2014 4:56:49 PM
Categories: 4H and FFATags: , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *