Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Mechanical Projects Judging Results

Publicity Report – Premium Placing

Dodge County Junior Fair

August 13-17, 2014

Department – 24 Mechanical Projects

Place / Rank  Name  City/State  Club/Farm Name

Class C – Small Engines

Lot 5 – Sm Engine Parts-Panel Exh

1st – John H Miller  Juneau, WI  Astico Perseverance

Class E – Aerospace

Lot 2 – Sm Model Airp-kit/no fly

2nd – James R Miller  Juneau, WI  Astico Perseverance

3rd – Sean Affeld J Affeld  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 3 – SmModel Airp-kit/fly

2nd – Colton J Dunn  Beaver Dam, WI  River Oaks

2nd – Cody K Gerber  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

Lot 4 – Aerospace Poster

1st – Jacob P Braun  Hartford, WI  Herman Hornets

Lot 7 – Single Stage Rocket Gr4-8

3rd – John H Miller  Juneau, WI  Astico Perseverance

4th – James R Miller  Juneau, WI  Astico Perseverance

Lot 8 – Single Stage Rocket Gr9+

1st – Jacob P Braun  Hartford, WI  Herman Hornets

Lot 10 – Multi-Stage Rocket Gr 9+

1st – Matthew T Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

Lot 12 – Exotic Rocket/fly

2nd – John H Miller  Juneau, WI  Astico Perseverance

Class F – Scale Model, Farm Scene, Mini

Lot 2 – Poster/what Learned

1st – Jacob P Braun  Hartford, WI  Herman Hornets

Lot 3 – Min Farm Scene 1yr Under Gr 6

1st – Ethan D Maas  Neosho, WI  Sinissippi

1st – Matthew W Hansen  Burnett, WI  Burnett, Inc.

2nd – Melissa E Batterman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Samuel S Cox  Juneau, WI  Juneau Victorians

3rd – Grace M Batterman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

3rd – Lacy M Bertz  Neosho, WI  Herman Hornets

4th – Riley T Rennhack  Watertown, WI  Richwood Rangers

4th – Della Schoppe  Wi, WI  Oak Grove Owls

Lot 4 – Min Farm Scene 2+yr Under Gr6

1st – Braydon R Lewke  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

2nd – Michael R Becker  Rubicon, WI  Herman Hornets

2nd – Jackson Christenson  Reeseville, WI  Lakeside

3rd – Alex J Pausma  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

Lot 6 – Min Farm Scene 2+ yr Gr7-9

1st – Anthony D Kuenzi  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

1st – Joshua A Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Emma L Jones  Watertown, WI  Richwood Rangers

1st – Dylon B Pokorny  Waupun, WI  Achievers

2nd – Riley D Kappell  Watertown, WI  Lebanon Luckies

2nd – Herman Schoppe  Juneau, WI  Oak Grove Owls

2nd – Ryan S Batterman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Kollin L Uttech  Watertown, WI  Watertown Boosters

2nd – Mark D Herther  Hartford, WI  Herman Hornets

3rd – Robert Woock  Burnett, WI  Waupun FFA

3rd – Jeremiah Christenson  Reeseville, WI  Lakeside

3rd – Lily Newman  Iron Ridge, WI  Oak Grove Owls

3rd – Lucas J Knueppel  Juneau, WI  River Oaks

4th – Kyler R Schaalma  Beaver Dam, WI  Leipsic

4th – Jason L Stebnitz  Reeseville, WI  Waterloo FFA

4th – Leah Weninger  Rubicon, WI  Herman Hornets

4th – John E Ebert  Hartford, WI  Herman Hornets

4th – Hamilton C Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 7 – Min Farm Scene 1 yr Gr 10+

1st – Jacob E Oechsner  Mayville, WI  Mayville FFA

Lot 8 – Min Farm Scene 2+ yr Gr 10+

1st – Christopher L Stebnitz  Reeseville, WI  Waterloo FFA

1st – Errick J Tjepkema  Waupun, WI  Waupun FFA

2nd – Justin R Nehls  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 9 – Other Scene/purchase to Gr6

1st – Mason T Lange  Juneau, WI  Hyland Prairie

2nd – Jonathon D Appenfeldt  Reeseville, WI  River Oaks

Lot 10 – Other Scene/purchase  Gr7-9

2nd – Nicholas C Appenfeldt  Reeseville, WI  River Oaks

Lot 11 – Other Scene/purchase Gr 10+

1st – Ricky V Lauth  Waterloo, WI  Portland Boosters

2nd – Jacob P Braun  Hartford, WI  Herman Hornets

Lot 12 – Other Scene/handmade  to Gr6

1st – Mason Whitlock  Reeseville, WI  Astico Perseverance

Class G – Single Model

Lot 1 – Single Model Gr6 & under

1st – Jonathon D Appenfeldt  Reeseville, WI  River Oaks

Lot 2 – Single Model Gr7-9 No Snapfit

1st – Nicholas C Appenfeldt  Reeseville, WI  River Oaks

Class H – Legos

Lot 1 – Single Model from kit Gr.4-6

1st – Vincent W Meyer  Watertown, WI  Richwood Rangers

1st – Colton J Dunn  Beaver Dam, WI  River Oaks

2nd – Griffin R Hughland  Columbus, WI  Astico Perseverance

2nd – Cameron Pokorny  Waupun, WI  Achievers

3rd – Hunter Schraufnagel  Fall River, WI  Leipsic

3rd – Gwendolyn M Woerishofer  Watertown, WI  Richwood Rangers

Lot 2 – Single Model-original Gr.4-6

1st – Samuel S Cox  Juneau, WI  Juneau Victorians

2nd – Isabella B Sauer  Beaver Dam, WI  Leipsic

2nd – Cameron Pokorny  Waupun, WI  Achievers

Lot 3 – Diorama Scene 12″x18″ Gr.4-6

1st – Jeffrey J Ebert  Hartford, WI  Herman Hornets

1st – Jonathon D Appenfeldt  Reeseville, WI  River Oaks

2nd – Cameron Pokorny  Waupun, WI  Achievers

Lot 4 – Single Model from kit Gr.7-9

1st – Anthony D Kuenzi  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

2nd – Joshua Vana  Reeseville, WI  Lakeside

Lot 5 – Single Model original Gr.7-9

1st – Anthony D Kuenzi  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

1st – John W Caine  Lowell, WI  River Oaks

2nd – Joshua Vana  Reeseville, WI  Lakeside

Lot 6 – Diorama Scene 12″x18″ Gr.7-9

1st – Anthony D Kuenzi  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

1st – Joshua Vana  Reeseville, WI  Lakeside

Lot 7 – Single Model from kit Gr.10+

1st – Matthew T Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

End of Report

Printed At 08/17/2014 10:04:58 PM

Categories: 4H and FFATags: , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *