Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Natural Science Judging Results

Publicity Report – Premium Placing

Dodge County Junior Fair

August 13-17, 2014

Department – 16 Natural Science

Place / Rank  Name  City/State  Club/Farm Name

Class A – Getting to Know Birds

Lot 1 – Bird Scrapbook-20 birds

1st – Diana M Casperson  Reeseville, WI  Lakeside

1st – Emily E Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

Lot 2 – Birdhouse you made – no perch

2nd – Diana M Casperson  Reeseville, WI  Lakeside

2nd – Elizabeth J Knueppel  Juneau, WI  River Oaks

Lot 3 – Birdfeeder you made

1st – Diana M Casperson  Reeseville, WI  Lakeside

2nd – Elizabeth J Knueppel  Juneau, WI  River Oaks

Class B – Fishing for fun and learning

Lot 2 – Fishing Poster

2nd – Kyler R Schaalma  Beaver Dam, WI  Leipsic

2nd – Colton J Dunn  Beaver Dam, WI  River Oaks

Lot 3 – Fishing Display

2nd – Austin Zamorano  Horicon, WI  Burnett, Inc.

Class C – Entomology [Insects]

Lot 1 – 10 Insects-1st Year Gr 4-8

1st – Mason Whitlock  Reeseville, WI  Astico Perseverance

Lot 3 – 15 Insects–2nd Yr+ Gr 4-8

2nd – Jeffrey J Ebert  Hartford, WI  Herman Hornets

Class D – Forestry

Lot 1 – Wis Lumber Spec/Mount Gr4-8

1st – Alexander J Nelson  Reeseville, WI  Lakeside

Lot 6 – Foliage 10 Commercial Gr 4-8

1st – Brandon D Faber  Brownsville, WI  Achievers

Lot 11 – Maple Syrup – 1 pt jar

1st – Riley D Kappell  Watertown, WI  Lebanon Luckies

1st – Rion Simon  Neosho, WI  Neosho Utopians

3rd – Erik Kulke  Watertown, WI  Hustisford FFA

Class E – Wildflowers

Lot 1 – 10 Wildflower-mount/name Gr4-8

1st – Jocelyn B Pausma  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

2nd – Megan A Stippich  Juneau, WI  Hyland Prairie

Class F – Bees

Lot 2 – Jar #1 Golden Honey

1st – Dylon Pokorny  Waupun, WI  Waupun FFA

1st – Loretta C Klecker  Watertown, WI  River Oaks

2nd – James R Miller  Juneau, WI  Astico Perseverance

Lot 6 – Bee Scrapbook

1st – Jacey L Moreau  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

Lot 8 – Other Bee Exhibit

1st – Dylon B Pokorny  Waupun, WI  Achievers

1st – Ryan J Moreau  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

Class H – Shooting Sports

Lot 1 – Archery Poster

1st – Cameron Pokorny  Waupun, WI  Achievers

1st – Dalton J Nampel  Beaver Dam, WI  Trenton Highlights

2nd – Milana L Malterer  Iron Ridge, WI  Sinissippi

2nd – Austin C Lindegarde  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

2nd – Cody K Gerber  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

2nd – Brittany A Helms  Watertown, WI  Lebanon Luckies

3rd – Braydon R Lewke  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

3rd – Sean Affeld J Affeld  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 2 – Archery Scrapbook

2nd – Sean Affeld J Affeld  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 3 – Archery Display

1st – Megan K Darge  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

3rd – Mason Whitlock  Reeseville, WI  Astico Perseverance

Lot 4 – Archery Other Exhibit

1st – Alex J Nampel  Juneau, WI  Trenton Highlights

1st – Evan J Finger  Juneau, WI  Juneau Victorians

1st – Alexis Schraufnagel  Brownsville, WI  Lomira Clover Leaves

1st – John E Ebert  Hartford, WI  Herman Hornets

1st – Emma Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

1st – Lydia Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

1st – Mikayla Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

2nd – Riley D Kappell  Watertown, WI  Lebanon Luckies

2nd – Danielle F Krause  Juneau, WI  Juneau Victorians

Lot 5 – Riffle/Pellet Gun Poster

2nd – Averi Thrane  Iron Ridge, WI  Portland Boosters

3rd – Monica N Tews  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

3rd – Sean Affeld J Affeld  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 6 – Rifle/Pellet Gun Scrapbook

2nd – Alexandria Thrane  Iron Ridge, WI  Portland Boosters

Lot 8 – Rifle/Pellet Gun Other Exhibit

1st – Emma Whitlock  Reeseville, WI  Astico Perseverance

1st – James R Miller  Juneau, WI  Astico Perseverance

1st – Emma Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

1st – Lydia Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

Lot 9 – Shotgun Poster – 2 dimension

3rd – Monica N Tews  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 12 – Shotgun Other Exhibit

1st – Riley D Kappell  Watertown, WI  Lebanon Luckies

Class I – Wildlife Management

Lot 1 – Wildlife Mgmt Poster

2nd – Anthony Drost  Lowell, WI  River Oaks

Lot 4 – Wildlife Mgmt Other Exhibit

1st – Emma Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

1st – Lydia Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

1st – Mikayla Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

2nd – Cassandra R Luedtke  Beaver Dam, WI  Leipsic

Class J – Other Natural Science Project

Lot 1 – Poster relating to project

1st – Kyler R Schaalma  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Colton J Dunn  Beaver Dam, WI  River Oaks

Lot 2 – Scrapbook relating to project

1st – Megan A Stippich  Juneau, WI  Hyland Prairie

2nd – Alexandria Thrane  Iron Ridge, WI  Portland Boosters

Lot 3 – Display-relating to project

1st – Benn J Mckean  Mayville, WI  A-OK

2nd – Alexander W Hahn  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 4 – Any Other Exhibit relating

1st – Riley D Kappell  Watertown, WI  Lebanon Luckies

1st – Ronna Woock  Burnett, WI  Waupun FFA

1st – Ryan J Moreau  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

1st – Alexander W Hahn  Beaver Dam, WI  Leipsic

2nd – Lucas J Knueppel  Juneau, WI  River Oaks

Class K – 4-H Summer Camp at Upham Woods

Lot 1 – Summer Camp Poster

1st – Bridget Cichanofsky  Reeseville, WI  Lakeside

1st – Natalia I Calvo  Juneau, WI  Juneau Victorians

1st – Cody K Gerber  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

Lot 3 – Summer Camp Display

1st – Bridget Cichanofsky  Reeseville, WI  Lakeside

2nd – Bree Tillema  Waupun, WI  Trenton Highlights

Lot 4 – Other Exhibit-Summer Camp

2nd – Evan J Finger  Juneau, WI  Juneau Victorians

End of Report

Printed At 08/17/2014 9:33:08 PM

Categories: 4H and FFATags: , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *