Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Poultry Judging Results

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Amer Breed-cockerel chicken

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Brett Cichanofsky, Lakeside

2nd – Hayden J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Amer Breed-pullet chicken

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

1st – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Sydney Finkler, Lakeside

2nd – Samantha J Horning, Achievers

3rd – Brett Cichanofsky, Lakeside

3rd – Allen J Lester, Tri-County Twisters

3rd – Hayden J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Mediter breed/cockerel chicken

1st – Sydney Finkler, Lakeside

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Mediter breed/pullet chicken

1st – Hayden J Statz, Hyland Prairie

2nd – Brett Cichanofsky, Lakeside

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Asiatic breed/cockerel chicken

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Asiatic breed/pullet chicken

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Polish/cockerel chicken

1st – Sierra L Doll, Oak Grove Owls

2nd – Lily R Doll, Oak Grove Owls

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Polish/pullet chicken

1st – Lily R Doll, Oak Grove Owls

1st – Samantha J Horning, Achievers

2nd – Sierra L Doll, Oak Grove Owls

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Contin Breed/cockerel chicken

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Contin Breed/pullet chicken

1st – Samantha J Horning, Achievers

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Australorps – cockerel

1st – Andrew W Boschert, Leipsic

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Australorps – pullet

1st – Andrew W Boschert, Leipsic

Poultry – Chickens (Large Fowl) – English breed/cockerel chicken

1st – Morgan T Reed, County Line

1st – Alex M Batterman, Lomira Clover Leaves

Poultry – Chickens (Large Fowl) – English breed/pullet chicken

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

1st – Alex M Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

3rd – Brett Cichanofsky, Lakeside

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Other breeds/pullet chickens

1st – Allen J Lester, Tri-County Twisters

Poultry – Bantams – Cochin bantam/pullet

1st – Sydney Finkler, Lakeside

Poultry – Bantams – Feather-leg bantam/cockerel

1st – Hanna E Braaksma, Beaver Dam FFA

1st – Kimberly J Duckett, Leipsic

1st – Morgan T Reed, County Line

Poultry – Bantams – Feather-leg bantam/pullet

1st – Hanna E Braaksma, Beaver Dam FFA

1st – Morgan T Reed, County Line

2nd – Kimberly J Duckett, Leipsic

2nd – Hewsten C Steger, Achievers

Poultry – Bantams – Single comb clean leg/cockerel

1st – Hanna E Braaksma, Beaver Dam FFA

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Morgan T Reed, County Line

2nd – Ellie Cira, County Line

2nd – Andrew W Boschert, Leipsic

3rd – Hewsten C Steger, Achievers

Poultry – Bantams – Single comb clean leg/pullet

1st – Hanna E Braaksma, Beaver Dam FFA

1st – Ellie Cira, County Line

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Morgan T Reed, County Line

2nd – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Andrew W Boschert, Leipsic

Poultry – Bantams – Wyandotte – cockerel

1st – Morgan T Reed, County Line

2nd – Hewsten C Steger, Achievers

Poultry – Bantams – Rose comb clean leg/cockerel

1st – Morgan T Reed, County Line

1st – Ellie Cira, County Line

Poultry – Bantams – Rose comb clean leg/pullet

1st – Hewsten C Steger, Achievers

1st – Morgan T Reed, County Line

Poultry – Bantams – Game bantam/cockerel

1st – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

1st – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

Poultry – Bantams – Game bantam/pullet

1st – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

1st – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

Poultry – Bantams – Any other ccl Bantam-cockerel

1st – Sierra L Doll, Oak Grove Owls

Poultry – Bantams – Any other ccl Bantam-pullet

1st – Sierra L Doll, Oak Grove Owls

Poultry – Ducks – Rouen-Drake

1st – Alex M Batterman, Lomira Clover Leaves

Poultry – Ducks – Rouen-Hen

1st – Alex M Batterman, Lomira Clover Leaves

Poultry – Ducks – Pekin-Drake

1st – Ryan J Neu, Dodgeland FFA

1st – Sydney Finkler, Lakeside

1st – Brett Cichanofsky, Lakeside

Poultry – Ducks – Pekin-Hen

1st – Ryan J Neu, Dodgeland FFA

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

2nd – Sydney Finkler, Lakeside

2nd – Matthew C Wiersma, Leipsic

Poultry – Ducks – Muscovy-Drake

1st – Ryan J Neu, Dodgeland FFA

2nd – Hanna E Braaksma, Beaver Dam FFA

3rd – Natalie J Rennhack, River Oaks

Poultry – Ducks – Muscovy-Hen

1st – Hanna E Braaksma, Beaver Dam FFA

2nd – Natalie J Rennhack, River Oaks

Poultry – Ducks – Any other Heavy Weight-Drake

1st – Casie J Winkie, Beaver Dam FFA

2nd – Christian Nehls, Horicon FFA

Poultry – Ducks – Any other Heavy Weight-Hen

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

2nd – Casie J Winkie, Beaver Dam FFA

Poultry – Ducks – Any other Medium Weight-Drake

1st – Sydney Finkler, Lakeside

1st – Brett Cichanofsky, Lakeside

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Casie J Winkie, Beaver Dam FFA

2nd – Christian Nehls, Horicon FFA

4th – Morgan T Reed, County Line

4th – Alex M Batterman, Lomira Clover Leaves

Poultry – Ducks – Any other Medium Weight-Hen

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Christian Nehls, Horicon FFA

2nd – Alex M Batterman, Lomira Clover Leaves

3rd – Sydney Finkler, Lakeside

Poultry – Ducks – Any Light Weight-Drake

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

Poultry – Ducks – Any Light Weight-Hen

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

Poultry – Ducks – Mallard-Drake

1st – Ryan J Neu, Dodgeland FFA

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

Poultry – Ducks – Mallard-Hen

1st – Ryan J Neu, Dodgeland FFA

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

Poultry – Geese – Light Weight Class Gander

1st – Natalie J Rennhack, River Oaks

Poultry – Geese – Light Weight Class Goose – Hen

1st – Natalie J Rennhack, River Oaks

Poultry – Exhibition Turkeys – Exhibition Turkey Tom

1st – Alexander T Neu, Dodgeland FFA

1st – Ryan J Neu, Dodgeland FFA

Poultry – Exhibition Turkeys – Exhibition Turkey Hen

4th – Alexander T Neu, Dodgeland FFA

Poultry – Game Birds – Pair Game Birds

1st – Sierra L Doll, Oak Grove Owls

1st – Lily R Doll, Oak Grove Owls

Poultry – Game Birds – Pair of Guineas

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Allen J Lester, Tri-County Twisters

Poultry – Commercial Poultry – Young Market Turkey Tom

1st – Sierra L Doll, Oak Grove Owls

Poultry – Commercial Poultry – Young Market Turkey Hen

1st – Sierra L Doll, Oak Grove Owls

1st – Lily R Doll, Oak Grove Owls

Poultry – Commercial Poultry – Roaster Male 12-17wkold8-12lbs

1st – Matthew C Wiersma, Leipsic

1st – Brianna Raatz, Horicon FFA

2nd – Kelley J Braun, Leipsic

2nd – Natalie K Bock, Leipsic

Poultry – Commercial Poultry – Roaster Female12-17wkold8-12lb

1st – Brianna Raatz, Horicon FFA

1st – Andrew W Boschert, Leipsic

2nd – Kelley J Braun, Leipsic

2nd – Natalie K Bock, Leipsic

3rd – Matthew C Wiersma, Leipsic

Poultry – Commercial Poultry – Pen Broilers M/F6-9wkold 4-6lb

1st – David J Feucht, A-OK

1st – Morgan T Reed, County Line

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

1st – Andrew W Boschert, Leipsic

2nd – Anthony D Kuenzi, Beaver Dam FFA

2nd – Hanna E Braaksma, Beaver Dam FFA

3rd – Allen J Lester, Tri-County Twisters

3rd – Nicholas S Blome, River Oaks

3rd – Kolten R Blome, River Oaks

3rd – Natalie K Bock, Leipsic

4th – Kelley J Braun, Leipsic

Poultry – Commercial Poultry – White egg pullet 18-21 wk old

1st – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

Poultry – Commercial Poultry – Brown egg pullet 18-21 wk old

1st – Kelsey Lange, Dodgeland FFA

1st – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

1st – Sydney Finkler, Lakeside

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

1st – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Allen J Lester, Tri-County Twisters

Poultry – Commercial Poultry – Market Duck 7-10wk old 6-10lbs

1st – Brett Cichanofsky, Lakeside

1st – Matthew C Wiersma, Leipsic

Poultry – Showmanship – Sr Poultry Showman, Grade 10+

1st – Casie J Winkie, Beaver Dam FFA

1st – Kelsey Lange, Dodgeland FFA

Poultry – Showmanship – Int Poultry Showman, Grade 7-9

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

1st – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

1st – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

1st – Nicholas S Blome, River Oaks

2nd – Brianna Raatz, Horicon FFA

Poultry – Showmanship – Beg Poultry Showman, Grade 4-6

1st – Samantha J Horning, Achievers

1st – David J Feucht, A-OK

1st – Morgan T Reed, County Line

1st – Allen J Lester, Tri-County Twisters

2nd – Cameron Pokorny, Achievers

Poultry – Showmanship – Novice Poultry Showman,1st yr

1st – Hewsten C Steger, Achievers

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

1st – Alex M Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Ellie Cira, County Line

2nd – Hayden J Statz, Hyland Prairie

2nd – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

Poultry – Exterior Egg Judging – Dozen White Eggs

1st – Brett Cichanofsky, Lakeside

Poultry – Exterior Egg Judging – Dozen Brown Eggs

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Hanna E Braaksma, Beaver Dam FFA

2nd – Rion Simon, Neosho Utopians

Poultry – Exterior Egg Judging – Dozen Any Other Color Eggs

1st – Hayden J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Home Bred & Raised Poultry – Home Bred & Raised-cockerel

1st – Nicholas S Blome, River Oaks

2nd – Evan J Finger, Juneau Victorians

3rd – Kimberly J Duckett, Leipsic

Poultry – Home Bred & Raised Poultry – Home Bred & Raised-pullet

1st – Kimberly J Duckett, Leipsic

2nd – Nicholas S Blome, River Oaks

4th – Evan J Finger, Juneau Victorians

Categories: 4H and FFATags: , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *