Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Poultry Judging Results

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Amer Breed-cockerel chicken

1st – Shane R Lapen, Beaver Dam FFA

1st – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

2nd – Parker J Statz, Hyland Prairie

2nd – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

3rd – Brianna Raatz, Horicon FFA

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Amer Breed-pullet chicken

1st – Shane R Lapen, Beaver Dam FFA

1st – Hayden J Statz, Hyland Prairie

2nd – Ashlyn Rein, Richwood Rangers

2nd – Desirae Pugh, Lebanon Luckies

2nd – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

3rd – Parker J Statz, Hyland Prairie

3rd – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Mediter breed/cockerel chicken

1st – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

2nd – Brianna Raatz, Horicon FFA

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Mediter breed/pullet chicken

1st – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Asiatic breed/cockerel chicken

1st – Samantha J Horning, Achievers

2nd – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Asiatic breed/pullet chicken

1st – Samantha J Horning, Achievers

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Ashlyn Rein, Richwood Rangers

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Polish/cockerel chicken

1st – Hewsten Steger, Achievers

1st – Kimberly J Duckett, Leipsic

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Polish/pullet chicken

1st – Ashlend Steger, Achievers

2nd – Hewsten Steger, Achievers

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Contin Breed/cockerel chicken

2nd – Evan J Finger, Juneau Victorians

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Contin Breed/pullet chicken

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Australorps – cockerel

1st – Hewsten Steger, Achievers

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Australorps – pullet

1st – Hewsten Steger, Achievers

1st – Samantha J Horning, Achievers

2nd – Sydney Finkler, Lakeside

Poultry – Chickens (Large Fowl) – English breed/cockerel chicken

1st – Shane R Lapen, Beaver Dam FFA

1st – Callie Zubke, Richwood Rangers

1st – Samantha J Horning, Achievers

2nd – Sydney Finkler, Lakeside

2nd – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

4th – Wyatt J Stowell, Achievers

4th – Cameron D Pokorny, Achievers

Poultry – Chickens (Large Fowl) – English breed/pullet chicken

1st – Owen Hemling, Leipsic

1st – Shane R Lapen, Beaver Dam FFA

1st – Wyatt J Stowell, Achievers

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Ashlyn Rein, Richwood Rangers

2nd – Desirae Pugh, Lebanon Luckies

3rd – Parker J Statz, Hyland Prairie

3rd – Hayden J Statz, Hyland Prairie

3rd – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

4th – Sydney Finkler, Lakeside

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Other breeds/cockerel chicken

1st – Ashlend Steger, Achievers

1st – Cameron D Pokorny, Achievers

Poultry – Chickens (Large Fowl) – Other breeds/pullet chickens

1st – Hewsten Steger, Achievers

1st – Cameron D Pokorny, Achievers

2nd – Sydney Finkler, Lakeside

2nd – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

3rd – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

Poultry – Bantams – Cochin bantam/cockerel

1st – Wyatt J Stowell, Achievers

Poultry – Bantams – Cochin bantam/pullet

1st – Wyatt J Stowell, Achievers

1st – Sydney Finkler, Lakeside

Poultry – Bantams – Feather-leg bantam/cockerel

1st – Kimberly J Duckett, Leipsic

1st – Cameron D Pokorny, Achievers

Poultry – Bantams – Feather-leg bantam/pullet

2nd – Kimberly J Duckett, Leipsic

2nd – Cameron D Pokorny, Achievers

Poultry – Bantams – Single comb clean leg/cockerel

1st – Shane R Lapen, Beaver Dam FFA

1st – Wyatt J Stowell, Achievers

1st – Desirae Pugh, Lebanon Luckies

1st – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

Poultry – Bantams – Single comb clean leg/pullet

1st – Shane R Lapen, Beaver Dam FFA

1st – Wyatt J Stowell, Achievers

1st – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

Poultry – Bantams – Wyandotte – cockerel

1st – Cameron D Pokorny, Achievers

Poultry – Bantams – Wyandotte – pullet

1st – Desirae Pugh, Lebanon Luckies

1st – Cameron D Pokorny, Achievers

Poultry – Bantams – Game bantam/cockerel

1st – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

1st – Emily M Batterman, Lomira Clover Leaves

1st – Cameron D Pokorny, Achievers

4th – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

Poultry – Bantams – Game bantam/pullet

1st – Emily M Batterman, Lomira Clover Leaves

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

Poultry – Ducks – Pekin-Hen

1st – Sydney Finkler, Lakeside

Poultry – Ducks – Muscovy-Drake

1st – Ryan Neu, Dodgeland FFA

2nd – Drake L Felder, Dodgeland FFA

Poultry – Ducks – Muscovy-Hen

3rd – Ryan Neu, Dodgeland FFA

3rd – Drake L Felder, Dodgeland FFA

Poultry – Ducks – Any other Heavy Weight-Drake

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

2nd – Hayden J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Ducks – Any other Heavy Weight-Hen

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

2nd – Parker J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Ducks – Any other Medium Weight-Drake

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Alex S Batterman, Lomira Clover Leaves

4th – Emily M Batterman, Lomira Clover Leaves

4th – Hayden J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Ducks – Any other Medium Weight-Hen

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Alex S Batterman, Lomira Clover Leaves

3rd – Parker J Statz, Hyland Prairie

4th – Emily M Batterman, Lomira Clover Leaves

Poultry – Ducks – Any Light Weight-Drake

1st – Emily M Batterman, Lomira Clover Leaves

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

4th – Hayden J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Ducks – Any Light Weight-Hen

1st – Emily M Batterman, Lomira Clover Leaves

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

4th – Parker J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Ducks – Mallard-Drake

1st – Ryan Neu, Dodgeland FFA

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

2nd – Drake L Felder, Dodgeland FFA

Poultry – Ducks – Mallard-Hen

1st – Ryan Neu, Dodgeland FFA

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

1st – Drake L Felder, Dodgeland FFA

Poultry – Geese – Light Weight Class Gander

1st – Parker J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Geese – Light Weight Class Goose – Hen

1st – Hayden J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Geese – Medium Wgt Class Gander

1st – Juan D Gulrud, Tri-County Twisters

1st – Parker J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Geese – Medium Wgt Class Goose – Hen

1st – Hayden J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Geese – Heavy Weight Class Gander

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

4th – Parker J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Geese – Heavy Wgt Class Goose – Hen

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Juan D Gulrud, Tri-County Twisters

4th – Hayden J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Exhibition Turkeys – Exhibition Turkey Tom

1st – Ryan Neu, Dodgeland FFA

1st – Cole Kircher, Burnett, Inc.

2nd – Jodi L Krinke, Dodgeland FFA

2nd – Drake L Felder, Dodgeland FFA

3rd – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

Poultry – Exhibition Turkeys – Exhibition Turkey Hen

1st – Ryan Neu, Dodgeland FFA

1st – Drake L Felder, Dodgeland FFA

2nd – Jodi L Krinke, Dodgeland FFA

3rd – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

Poultry – Game Birds – Pair Game Birds

1st – Lily Doll, Oak Grove Owls

2nd – Wyatt Navis, Trenton Highlights

Poultry – Game Birds – Pair of Guineas

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

Poultry – Home Bred & Raised Poultry – Home Bred & Raised-cockerel

1st – Kimberly J Duckett, Leipsic

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

2nd – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

Poultry – Home Bred & Raised Poultry – Home Bred & Raised-pullet

1st – Kimberly J Duckett, Leipsic

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

1st – Cameron D Pokorny, Achievers

2nd – Evan J Finger, Juneau Victorians

Poultry – Commercial Poultry – Young Market Turkey Tom

1st – Aalyea Seifert-doll, Oak Grove Owls

1st – Lance Doll, Oak Grove Owls

1st – Lily Doll, Oak Grove Owls

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

Poultry – Commercial Poultry – Young Market Turkey Hen

1st – Aalyea Seifert-doll, Oak Grove Owls

1st – Lance Doll, Oak Grove Owls

1st – Lily Doll, Oak Grove Owls

1st – Christian Nehls, Horicon FFA

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

Poultry – Commercial Poultry – Roaster Male 10-15wkold8-12lbs

1st – Kyle Krause-emerick, Horicon FFA

4th – Brianna Raatz, Horicon FFA

Poultry – Commercial Poultry – Roaster Female10-15wkold8-12lb

1st – Brianna Raatz, Horicon FFA

2nd – Kyle Krause-emerick, Horicon FFA

Poultry – Commercial Poultry – Pen Broilers M/F6-8wkold 4-6lb

1st – David J Feucht, A-OK

1st – Juan D Gulrud, Tri-County Twisters

Poultry – Commercial Poultry – White egg pullet 18-21 wk old

2nd – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

Poultry – Commercial Poultry – Brown egg pullet 18-21 wk old

1st – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

Poultry – Commercial Poultry – other color pullet18-21wkold

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

Poultry – Pigeons & Doves – Fancy Pigeon

1st – Wyatt Navis, Trenton Highlights

Poultry – Showmanship – Sr Poultry Showman, Grade 10+

1st – Ashlend Steger, Achievers

1st – Elizabeth L Lueck, Lebanon Luckies

1st – Shane R Lapen, Beaver Dam FFA

2nd – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

3rd – Ryan Neu, Dodgeland FFA

3rd – Brianna Raatz, Horicon FFA

Poultry – Showmanship – Int Poultry Showman, Grade 7-9

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

1st – Desirae Pugh, Lebanon Luckies

1st – Samantha J Horning, Achievers

2nd – Cameron D Pokorny, Achievers

2nd – Aalyea Seifert-doll, Oak Grove Owls

3rd – David J Feucht, A-OK

Poultry – Showmanship – Beg Poultry Showman, Grade 4-6

1st – Hewsten Steger, Achievers

1st – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

1st – Alex M Lueck, Lebanon Luckies

2nd – Wyatt J Stowell, Achievers

2nd – Parker J Statz, Hyland Prairie

Poultry – Showmanship – Novice Poultry Showman,1st yr

1st – Ashlyn Rein, Richwood Rangers

1st – Kyle Krause-emerick, Horicon FFA

2nd – Owen Hemling, Leipsic

Poultry – Exterior Egg Judging – Dozen White Eggs

1st – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

2nd – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

Poultry – Exterior Egg Judging – Dozen Brown Eggs

1st – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

1st – Cameron D Pokorny, Waupun FFA

1st – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

2nd – Hewsten Steger, Achievers

2nd – Wyatt J Stowell, Achievers

2nd – Evan J Finger, Juneau Victorians

3rd – Charley Kircher, Burnett, Inc.

3rd – Brianna Raatz, Horicon FFA

3rd – Sydney Finkler, Lakeside

Poultry – Exterior Egg Judging – Dozen Any Other Color Eggs

1st – Evan J Finger, Juneau Victorians

2nd – Hayden J Statz, Hyland Prairie

3rd – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

Categories: 4H and FFATags: , , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *