Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Flowers and Houseplants Judging Results

Dodge County Junior Fair

August 14-18, 2013

Department – 15 Flowers & Houseplants

Place  Name  City/State  Club/Farm Name

Class A – Flowers

Lot 1 – Asters, 4 blooms

2nd – Natalie E Siedschlag  Watertown, WI  Richwood Rangers

Lot 2 – Bachelor Buttons, 4 blooms

1st – Brittany S Fink  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Krista B Justman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 3 – Celosia, 4 blooms

1st – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

1st – Mary A Haecker  Watertown, WI  Lebanon Luckies

2nd – Heather R Rynearson  Watertown, WI  Watertown Badgers

Lot 4 – Cosmos, 4 blooms

1st – Sarah A Kuck  Neosho, WI  County Line

2nd – Megan K Stubner  Neosho, WI  County Line

2nd – Susannah M Kuck  Neosho, WI  County Line

Lot 5 – Daisy, 4 blooms

1st – Natalie E Siedschlag  Watertown, WI  Richwood Rangers

1st – Karoline R Twardokus  Mayville, WI  Herman Hornets

Lot 6 – Gladiolus, 3 spikes

2nd – Katelyn Stark  Watertown, WI  Hustisford FFA

Lot 7 – Marigolds, large, 4 stems

2nd – Marissa Roberts  Watertown, WI  Lebanon Luckies

2nd – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

2nd – Mary A Haecker  Watertown, WI  Lebanon Luckies

2nd – Krista B Justman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Natalie E Siedschlag  Watertown, WI  Richwood Rangers

3rd – Anna E Lanphier  Waterloo, WI  Portland Boosters

3rd – Kimberly R Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

Lot 8 – Marigolds, dwarf, 4 stems

1st – Heather R Rynearson  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Sydney R Finkler  Reeseville, WI  Lakeside

1st – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

1st – Natalie E Siedschlag  Watertown, WI  Richwood Rangers

2nd – Brittany S Fink  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Mary A Haecker  Watertown, WI  Lebanon Luckies

2nd – Maggie M Kartman  Rubicon, WI  County Line

Lot 9 – Petunias, 4 stems

1st – Jarred Landsee  Reeseville, WI  Lakeside

1st – Maggie M Kartman  Rubicon, WI  County Line

2nd – Heather R Rynearson  Watertown, WI  Watertown Badgers

Lot 10 – Snapdragons, 4 stems

1st – Megan K Stubner  Neosho, WI  County Line

2nd – Heather R Rynearson  Watertown, WI  Watertown Badgers

2nd – Anna E Lanphier  Waterloo, WI  Portland Boosters

2nd – Mary A Haecker  Watertown, WI  Lebanon Luckies

2nd – Krista B Justman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Susannah M Kuck  Neosho, WI  County Line

Lot 11 – Zinnia, large, 4 blooms

1st – Marissa Roberts  Watertown, WI  Lebanon Luckies

1st – Kimberly R Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Mary A Haecker  Watertown, WI  Lebanon Luckies

1st – Jessica L Stubner  Neosho, WI  County Line

1st – Sara Skalitzky  Waterloo, WI  Portland Boosters

2nd – Heather R Rynearson  Watertown, WI  Watertown Badgers

2nd – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

2nd – Krista B Justman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 12 – Zinnia, dwarf, 4 blooms

2nd – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

2nd – Mary A Haecker  Watertown, WI  Lebanon Luckies

2nd – Krista B Justman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Susannah M Kuck  Neosho, WI  County Line

3rd – Megan K Stubner  Neosho, WI  County Line

Lot 13 – Roses(1 bloom/bud on/stem ok)

2nd – Natalie E Siedschlag  Watertown, WI  Richwood Rangers

2nd – Sarah A Kuck  Neosho, WI  County Line

2nd – Jessica L Stubner  Neosho, WI  County Line

Lot 14 – Hybrid Tea/Grand flora 1 stem

1st – Natalie E Siedschlag  Watertown, WI  Richwood Rangers

1st – Karoline R Twardokus  Mayville, WI  Herman Hornets

Lot 15 – Dahlias (1-3 blooms)

1st – Krista B Justman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

1st – Brooke Fredrick  Hustisford, WI  Hustisford FFA

Lot 16 – Perennial-same sp (4) (Name)

1st – Katrina Pokorny  Waupun, WI  Achievers

2nd – Jennifer M Swan  Beaver Dam, WI  Leipsic

2nd – Sydney R Finkler  Reeseville, WI  Lakeside

2nd – Natalie E Siedschlag  Watertown, WI  Richwood Rangers

2nd – Karoline R Twardokus  Mayville, WI  Herman Hornets

Lot 17 – Other Annual(4)(Name)Same Spec

1st – Maggie M Kartman  Rubicon, WI  County Line

2nd – Heather R Rynearson  Watertown, WI  Watertown Badgers

2nd – Katelyn Stark  Watertown, WI  Hustisford FFA

3rd – Nicholas C Appenfeldt  Reeseville, WI  River Oaks

Lot 18 – Fresh Everlast,Anl,Pren(3stem)

1st – Karoline R Twardokus  Mayville, WI  Herman Hornets

Lot 19 – Lily (1 Stalk)

1st – Sarah A Kuck  Neosho, WI  County Line

1st – Maggie M Kartman  Rubicon, WI  County Line

2nd – Jessica L Stubner  Neosho, WI  County Line

Lot 20 – All sidesCntrpc-Prnl&Annls 3sp

1st – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

Lot 21 – 1 sided Cntrpc-Prnl&Annls 3sp

1st – Jessica A Lins  Columbus, WI  Columbus FFA

2nd – Sarah A Kuck  Neosho, WI  County Line

2nd – Jessica L Stubner  Neosho, WI  County Line

Lot 22 – Mini Floral-Pernl&Annl 6″max

1st – Marissa Roberts  Watertown, WI  Lebanon Luckies

1st – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

1st – Jessica L Stubner  Neosho, WI  County Line

1st – Susannah M Kuck  Neosho, WI  County Line

2nd – Jessica A Lins  Columbus, WI  Columbus FFA

2nd – Monica L Schauer  Mayville, WI  A-OK

2nd – Megan K Stubner  Neosho, WI  County Line

3rd – Maggie M Kartman  Rubicon, WI  County Line

Lot 23 – Sp Holiday Arrange (no wreath)

1st – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

Lot 26 – Mixed arrangement-3 species

1st – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

1st – Monica L Schauer  Mayville, WI  A-OK

1st – Megan K Stubner  Neosho, WI  County Line

1st – Susannah M Kuck  Neosho, WI  County Line

2nd – Jessica A Lins  Columbus, WI  Columbus FFA

2nd – Sarah A Kuck  Neosho, WI  County Line

2nd – Jessica L Stubner  Neosho, WI  County Line

3rd – Maggie M Kartman  Rubicon, WI  County Line

Lot 27 – Road Side Arrangemnt-3 species

1st – Jessica A Lins  Columbus, WI  Columbus FFA

1st – Katrina Pokorny  Waupun, WI  Achievers

1st – Anna E Lanphier  Waterloo, WI  Portland Boosters

1st – Monica L Schauer  Mayville, WI  A-OK

1st – Skyler R Bertz  Neosho, WI  Herman Hornets

2nd – Marissa Roberts  Watertown, WI  Lebanon Luckies

2nd – Megan K Stubner  Neosho, WI  County Line

2nd – Sarah A Kuck  Neosho, WI  County Line

Lot 28 – Hanging Blooming Basket (1Var)

1st – Claire E Grosenick  Watertown, WI  Lebanon Luckies

1st – Emily J Schwanke  Waupun, WI  Achievers

2nd – Andrea J Hildebrandt  Horicon, WI  Horicon FFA

Lot 29 – Flowering Contr Garden (3+Var)

1st – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

1st – Claire E Grosenick  Watertown, WI  Lebanon Luckies

Lot 30 – Potted Herb (1 Variety)

1st – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

2nd – Allison A Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 31 – Kitchen Garden (3+)

2nd – Allison A Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

Class B – Houseplants

Lot 1 – African Violet, 1 crown

1st – Danielle L Caine  Watertown, WI  River Oaks

Lot 2 – Geranium – after 1/01

2nd – Andrea J Hildebrandt  Horicon, WI  Horicon FFA

Lot 3 – Other flowering plant

2nd – Maggie A Stebbins  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 5 – Any other foliage plant

1st – Claire J Biel  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 7 – Spider Plant

1st – Courtni A Salmi  Reeseville, WI  Lakeside

3rd – Maggie A Stebbins  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 8 – Any Trailing Foliage Plant

1st – Madaline Derke  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

2nd – Courtni A Salmi  Reeseville, WI  Lakeside

Lot 9 – Succulent or near succulent

2nd – Claire J Biel  Beaver Dam, WI  Leipsic

2nd – Alexis G Peiffer  Rubicon, WI  County Line

Lot 10 – Cactus

1st – Claire J Biel  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Lucas J Knueppel  Juneau, WI  River Oaks

3rd – Danyelle L Woock  Burnett, WI  Rock River Royals

3rd – Hayden M Masche  Reeseville, WI  Lakeside

Lot 12 – Terrarium,after 1/1 cur yr

1st – Emily J Schwanke  Waupun, WI  Achievers

1st – Orion L Krause  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 13 – Cactus Garden/after Jan 1

1st – Brittany S Fink  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 15 – Hang Basket w/Hangr-Flower/Fol

1st – Emily J Schwanke  Waupun, WI  Achievers

Lot 16 – African Violet – before 1/01

1st – Danielle L Caine  Watertown, WI  River Oaks

Lot 17 – Geranium – before 1/01

1st – Jarred Landsee  Reeseville, WI  Lakeside

Lot 22 – Any other Foliage Plant

1st – Brittany S Fink  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

1st – Emily J Schwanke  Waupun, WI  Achievers

Lot 24 – Cactus

2nd – Lucas J Knueppel  Juneau, WI  River Oaks

Class C – Plant Crafts

Lot 3 – Holiday decoration

1st – Roseanne L Crave  Waterloo, WI  Portland Boosters

SPECIAL MERIT LIST

DEPT 15 -FLOWERS & HOUSEPLANTS

03476 Monica Schauer (Roadside Arrangement)  A-OK

03966 Brittany Fink (Foliage Plant)  Lomira Clover Leaves

04188 Roseanne Crave (Flowering Container Garden)  Portland Boosters

End of Report

Printed At 08/15/2013 3:06:52 PM

 

Categories: 4H and FFATags: , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *