Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Clothing Judging Results

Dodge County Junior Fair

August 14-18, 2013

Department – 26 Clothing

Place  Name  City/State  Club/Farm Name

Class A – Clothing 1 – Beginner

Lot 3 – Chef/Carpentry Apron BEG

1st – Sara Skalitzky  Waterloo, WI  Portland Boosters

2nd – Susan Roche  Columbus, WI  Astico Perseverance

Lot 5 – Simple Shirt/Top BEG

1st – Margaret R Newman  Hartland, WI  Juneau Victorians

Lot 6 – Skirt BEG

1st – Emily E Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

1st – Taylor E Maxwell-dykstra  Randolph, WI  Trenton Highlights

2nd – Lacy M Bertz  Neosho, WI  Herman Hornets

Lot 7 – Simple Shorts/Pants BEG

1st – Taylor E Maxwell-dykstra  Randolph, WI  Trenton Highlights

Lot 8 – Pajama bottoms BEG

1st – Ethan M Koopmans  Beaver Dam, WI  Burnett, Inc.

1st – Taylor E Maxwell-dykstra  Randolph, WI  Trenton Highlights

2nd – Elise Lundeen  Columbus, WI  Astico Perseverance

2nd – Grace M Batterman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

3rd – Trevor B Roecker  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

3rd – Abigail L Stas  Watertown, WI  Watertown Badgers

3rd – Ashley A Stas  Watertown, WI  Watertown Badgers

Lot 10 – Sewing Sculptr/Stuffed Toy BEG

1st – Della Schoppe  Juneau, WI  Hyland Prairie

1st – Trevor B Roecker  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

2nd – Mackenzie B Schraufnagel  Beaver Dam, WI  Trenton Highlights

Lot 11 – Tote/Book Caddy BEG

1st – Lindsay Propst  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

1st – Mason Whitlock  Reeseville, WI  Astico Perseverance

2nd – Mackenzie B Schraufnagel  Beaver Dam, WI  Trenton Highlights

Lot 14 – Dress BEG

1st – Briaunna Konz  Watertown, WI  Lebanon Luckies

Lot 16 – Other Simple Item BEG

1st – Emily E Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

1st – Ethan M Koopmans  Beaver Dam, WI  Burnett, Inc.

Lot 18 – Item for home BEG

1st – Taylor E Maxwell-dykstra  Randolph, WI  Trenton Highlights

3rd – Mira L Krause  Beaver Dam, WI  Leipsic

Class B – Clothing 2 – Intermediate

Lot 1 – Top or Shirt INT

1st – Dannielle Konz  Watertown, WI  Lebanon Luckies

1st – Diana M Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

2nd – Hailey K Krause  Reeseville, WI  Leipsic

2nd – Alexis M Luedtke  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 2 – Skirt INT

1st – Rebekah E Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

1st – Tara M Schulz  Columbus, WI  Astico Perseverance

1st – Emily S Schulz  Iron Ridge, WI  Herman Hornets

2nd – Lindsey R Bauer  Horicon, WI  Rock River Royals

3rd – Diana M Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Lot 3 – Tote/Book Caddy INT

1st – Tara M Schulz  Columbus, WI  Astico Perseverance

1st – Kimberly R Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

Lot 4 – Nightwear INT

1st – Jessica A Schulz  Hartford, WI  Herman Hornets

1st – Brett J Roecker  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

2nd – Mason B Roecker  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

2nd – Abigail Hein  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 5 – Advanced Accessory INT

1st – Danielle F Krause  Juneau, WI  Juneau Victorians

Lot 6 – Sew Sculpture/Stuffed Toy INT

1st – Mason B Roecker  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

1st – Kayla C Bethke  Watertown, WI  Lebanon Luckies

1st – Brett J Roecker  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

Lot 7 – Pants/Shorts INT

1st – Hailey K Krause  Reeseville, WI  Leipsic

Lot 11 – Dress INT

1st – Tina L Kehl  Waterloo, WI  Astico Perseverance

2nd – Alexis M Luedtke  Beaver Dam, WI  Leipsic

2nd – Mary M Kirchberg  Columbus, WI  Astico Perseverance

2nd – Diana M Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Lot 13 – Wearable Art INT

1st – Diana M Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Lot 15 – Recycled Garment/Descriptn INT

1st – Danielle F Krause  Juneau, WI  Juneau Victorians

1st – Emma Whitlock  Reeseville, WI  Astico Perseverance

2nd – Abigail Hein  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 16 – Other Item INT

1st – Tara M Schulz  Columbus, WI  Astico Perseverance

1st – Kimberly R Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Alexis M Luedtke  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 17 – Poster/Scrpbk/Ntbk/DisplayINT

2nd – Tara M Schulz  Columbus, WI  Astico Perseverance

Lot 18 – Item for home INT

1st – Tara M Schulz  Columbus, WI  Astico Perseverance

Class C – Clothing 3 – Advanced

Lot 1 – Blouse, Shirt, Vest, Top ADV

3rd – Natalia I Calvo  Juneau, WI  Juneau Victorians

Lot 4 – Sleepwear ADV

3rd – Natalia I Calvo  Juneau, WI  Juneau Victorians

Lot 5 – Beachwear ADV

2nd – Natalia I Calvo  Juneau, WI  Juneau Victorians

Lot 7 – Embellished Article ADV

1st – Dale M Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Lot 10 – Blouse/skirt/shirt/pants ADV

1st – Emily L Dykstra  Randolph, WI  Trenton Highlights

Lot 13 – Best/Party Outfit ADV

1st – Allison M Schulz  Iron Ridge, WI  Herman Hornets

Lot 15 – Costume ADV

3rd – Mary A Haecker  Watertown, WI  Lebanon Luckies

3rd – Amanda M Haecker  Watertown, WI  Lebanon Luckies

Lot 18 – Recycled Garment/Desc ADV

1st – Emily L Dykstra  Randolph, WI  Trenton Highlights

Lot 20 – Other Item ADV

1st – Leslie J Dykstra  Randolph, WI  Trenton Highlights

1st – Kyla Peterson  Columbus, WI  Astico Perseverance

Lot 23 – Item for home ADV

1st – Abigail B Schulz  Iron Ridge, WI  Herman Hornets

Class G – Clothing Revue (Beginner)

Lot 3 – Simple Top Gr4-8 BEG

1st – Emily E Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

Lot 5 – Simple Skirt Gr4-8 BEG

2nd – Keteri K Kirchberg  Columbus, WI  Astico Perseverance

Lot 7 – Dress or Jumper Gr4-8 BEG

1st – Elise Lundeen  Columbus, WI  Astico Perseverance

1st – Emily E Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

Class H – Clothing Revue (Intermediate)

Lot 1 – Pant w/Top INT Gr4-8

2nd – Natalia I Calvo  Juneau, WI  Juneau Victorians

Lot 3 – Skirt/Blous/2pcDrs INT Gr4-8

1st – Rebekah E Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

Lot 7 – Dress INT Gr 4-8

1st – Tara M Schulz  Columbus, WI  Astico Perseverance

1st – Rebekah E Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

2nd – Krista B Justman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 10 – Garment-another individual INT

1st – Mary M Kirchberg  Columbus, WI  Astico Perseverance

1st – Tara M Schulz  Columbus, WI  Astico Perseverance

1st – Rebekah E Torkelson  North Prairie, WI  River Oaks

2nd – Natalia I Calvo  Juneau, WI  Juneau Victorians

Class I – Clothing Revue (Advanced)

Lot 2 – General Wear Outfit ADV

1st – Abigail B Schulz  Iron Ridge, WI  Herman Hornets

SPECIAL MERIT LISTING

DEPT 26-CLOTHING

Rebekah Torkelson (Int. Skirt)  River Oaks

Emily Schulz (Int. Skirt)  Herman Hornets

Leslie Dykstra (Other Item, Adv.)  Trenton Highlights

Taylor Maxwell-Dykstra (Item for Home)  Trenton Highlights

Margaret Newman (Simple Top)  Juneau Victorians

Nancy’s Notions: Best Overall Clothing Award

Tara Schultz (Other Item & Skirt)  Astico Perseverance

DEPT 26 G-J CLOTHING REVUE

Jr. Honor Circle   

Elise Lundeen (dress)  Astico Perseverance

Mary Kirchberg (Garment for Another Individual)  Astico Perseverance

Tara Schultz (Garment for Another Individual)  River Oaks

Rebekah Torkelson (Dress)  River Oaks

Selected for State Fair

Abigail Schulz (General Wear Outfit)  Herman Hornets

End of Report

Printed At 08/15/2013 3:08:23 PM

 

Categories: 4H and FFATags: , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *