Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Poultry Judging Results

Dodge County Junior Fair

August 14-18, 2013

Department – 7 Poultry

Place  Name  City/State  Club/Farm Name

Class A – Chickens (Large Fowl)

Lot 2 – Amer Breed-pullet chicken

1st – Blade G Weber  Waupun, WI  Achievers

Lot 4 – Mediter breed/pullet chicken

1st – Sarah A Kuck  Neosho, WI  County Line

Lot 5 – Asiatic breed/cockerel chicken

1st – Hanna E Braaksma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Nicholas S Blome  Watertown, WI  River Oaks

Lot 6 – Asiatic breed/pullet chicken

1st – Courtney J Ewert  Watertown, WI  Sinissippi

Lot 10 – Contin Breed/pullet chicken

1st – Sarah A Kuck  Neosho, WI  County Line

Lot 11 – English breed/cockerel chicken

1st – Christian W Nehls  Horicon, WI  Rock River Royals

1st – Zachary H Nehls  Horicon, WI  Beaver Dam FFA

1st – Alexander C Guckenberger  Oconomowoc, WI  County Line

Lot 12 – English breed/pullet chicken

1st – Hanna E Braaksma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Zachary H Nehls  Horicon, WI  Beaver Dam FFA

1st – Callie J Nelson  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 13 – Other breeds/cockerel chicken

1st – Cole D Piechowski  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 14 – Other breeds/pullet chickens

1st – Cole D Piechowski  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Class B – Bantams

Lot 1 – Cochin bantam/cockerel

1st – Sydney R Finkler  Reeseville, WI  Lakeside

1st – Cassidy N Ewert  Watertown, WI  Sinissippi

Lot 2 – Cochin bantam/pullet

1st – Sydney R Finkler  Reeseville, WI  Lakeside

Lot 3 – Feather-leg bantam/cockerel

1st – Sydney R Finkler  Reeseville, WI  Lakeside

Lot 4 – Feather-leg bantam/pullet

1st – Hanna E Braaksma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Hailey V Finkler  Reeseville, WI  Lakeside

1st – Kimberly J Duckett  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 5 – Single comb clean leg/cockerel

1st – Brandon J Rux  Oconomowoc, WI  County Line

1st – Andrew Boschert  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Courtney J Ewert  Watertown, WI  Sinissippi

Lot 6 – Single comb clean leg/pullet

1st – Brandon J Rux  Oconomowoc, WI  County Line

1st – Megan K Stubner  Neosho, WI  County Line

1st – Susannah M Kuck  Neosho, WI  County Line

1st – Alexander C Guckenberger  Oconomowoc, WI  County Line

Lot 7 – Rose comb clean leg/cockerel

1st – Sydney R Finkler  Reeseville, WI  Lakeside

1st – Brandon J Rux  Oconomowoc, WI  County Line

1st – Christian W Nehls  Horicon, WI  Rock River Royals

1st – Cassidy N Ewert  Watertown, WI  Sinissippi

Lot 8 – Rose comb clean leg/pullet

1st – Brandon J Rux  Oconomowoc, WI  County Line

1st – Christian W Nehls  Horicon, WI  Rock River Royals

1st – Ricki K Budewitz  Watertown, WI  Lebanon Luckies

Lot 9 – Game bantam/cockerel

1st – Andrew Boschert  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 10 – Game bantam/pullet

1st – Susannah M Kuck  Neosho, WI  County Line

Lot 11 – Any other var. Bantam-cockerel

1st – Lily Doll  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 12 – Any other varietyBantam-pullet

1st – Lily Doll  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Class C – Ducks

Lot 3 – Pekin-Drake

1st – Angela R Bock  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Ryan Neu  Beaver Dam, WI  Dodgeland FFA

Lot 4 – Pekin-Hen

1st – Dayna R Braaksma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Natalie K Bock  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 5 – Muscovy-Drake

1st – Hanna E Braaksma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 6 – Muscovy-Hen

1st – Hanna E Braaksma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 7 – Any other Heavy Weight-Drake

1st – Zachary H Nehls  Horicon, WI  Beaver Dam FFA

1st – Callie J Nelson  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 8 – Any other Heavy Weight-Hen

1st – Zachary H Nehls  Horicon, WI  Beaver Dam FFA

Lot 11 – Any Light Weight-Drake

1st – Riley Kappell  Watertown, WI  Lebanon Luckies

Lot 12 – Any Light Weight-Hen

1st – Riley Kappell  Watertown, WI  Lebanon Luckies

Lot 13 – Mallard-Drake

1st – Christian W Nehls  Horicon, WI  Rock River Royals

1st – Zachary H Nehls  Horicon, WI  Beaver Dam FFA

1st – Callie J Nelson  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 14 – Mallard-Hen

1st – Christian W Nehls  Horicon, WI  Rock River Royals

1st – Zachary H Nehls  Horicon, WI  Beaver Dam FFA

Lot 15 – Any Other Bantam – Drake

1st – Christian W Nehls  Horicon, WI  Rock River Royals

1st – Zachary H Nehls  Horicon, WI  Beaver Dam FFA

Lot 16 – Any Other Bantam – Hen

1st – Christian W Nehls  Horicon, WI  Rock River Royals

1st – Callie J Nelson  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Class D – Geese

Lot 1 – Light Weight Class Gander

1st – Madison Kraft  Juneau, WI  Dodgeland FFA

Lot 2 – Light Weight Class Goose – Hen

1st – Madison Kraft  Juneau, WI  Dodgeland FFA

Lot 3 – Medium Wgt Class Gander

1st – Christian W Nehls  Horicon, WI  Rock River Royals

1st – Callie J Nelson  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 4 – Medium Wgt Class Goose – Hen

1st – Zachary H Nehls  Horicon, WI  Beaver Dam FFA

Class F – Game Birds

Lot 1 – Pair Game Birds

1st – Lily Doll  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Class G – Commercial Poultry

Lot 1 – Young Market Turkey Tom

1st – Brandon J Rux  Oconomowoc, WI  County Line

1st – Audin J Weber  Waupun, WI  Achievers

Lot 2 – Young Market Turkey Hen

1st – Brandon J Rux  Oconomowoc, WI  County Line

1st – Blade G Weber  Waupun, WI  Achievers

1st – Audin J Weber  Waupun, WI  Achievers

1st – Alex Neu  Beaver Dam, WI  Dodgeland FFA

Lot 3 – Roaster Male 12-17wkold8-12lbs

1st – Cole D Piechowski  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Dayna R Braaksma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Meagan E Vujnovich  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Angela R R Bock  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Ricki K Budewitz  Watertown, WI  Lebanon Luckies

Lot 4 – Roaster Female12-17wkold8-12lb

1st – Cole D Piechowski  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Dayna R Braaksma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Meagan E Vujnovich  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Angela R R Bock  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Matthew Wiersma  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Katelyn A Dietz  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 5 – Pen Broilers M/F6-9wkold 4-6lb

1st – Alicia Z Burnett  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Dayna R Braaksma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Matthew C Wiersma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Meagan E Vujnovich  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Angela R R Bock  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Natalie K Bock  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Katelyn A Dietz  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Kolten R Blome  Watertown, WI  River Oaks

1st – Nicholas S Blome  Watertown, WI  River Oaks

1st – David Sundquist  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Andrew Boschert  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Anna Boschert  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 6 – White egg pullet 18-21 wk old

1st – Katelyn A Dietz  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Andrew Boschert  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Anna Boschert  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 7 – Brown egg pullet 18-21 wk old

1st – Katelyn A Dietz  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Grace M Batterman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

1st – Ryan S Batterman  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 8 – Market Duck 7-10wk old 6-10lbs

1st – Amber S Zimmerman  Fox Lake, WI  Beaver Dam FFA

Class H – Pigeons & Doves

Lot 1 – Performing Pigeon

1st – Erinn E Kiesow  Waterloo, WI  Waterloo FFA

Class I – Showmanship

Lot 1 – Sr Poultry Showman, Grade 10+

1st – Erinn E Kiesow  Waterloo, WI  Waterloo FFA

1st – Madison Kraft  Juneau, WI  Dodgeland FFA

Lot 2 – Int Poultry Showman, Grade 7-9

1st – Emily S Schulz  Iron Ridge, WI  Herman Hornets

Lot 3 – Beg Poultry Showman, Grade 4-6

1st – Ryan Neu  Beaver Dam, WI  Dodgeland FFA

1st – Andrew Boschert  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 4 – Novice Poultry Showman,1st yr

1st – Mackenzie A Pufahl  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Meagan E Vujnovich  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Class J – Exterior Egg Judging

Lot 1 – Dozen White Eggs

1st – Andrew Boschert  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 2 – Dozen Brown Eggs

1st – Hanna E Braaksma  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Emily S Schulz  Iron Ridge, WI  Herman Hornets

SPECIAL MERIT LISTING

DEPT 7 – POULTRY

Champion American

Blade Weber  Achievers

Champion Asiatic

Nicholas Blome  River Oaks

Reserve Champion Asiatic

Courtney Ewert  Sinissippi

Champion Continental

Sarah Kuck  County Line

Champion English

Zach Nehls  Beaver Dam FFA

Reserve Champion English

Callie Nelson  Beaver Dam FFA

Champion Any other Breed Large Fowl

Cole Piechowski  Beaver Dam FFA

Reserve Champion Any other Breed Large Fowl

Cole Piechowski  Beaver Dam FFA

Champion Feather Legged Bantam

Hailey Finkler  Lakeside

Reserve Champion Feather Legged Bantam

Sydney Finkler  Lakeside

Champion Single Comb Clean Legged Bantam

Susannah Kuck  County Line

Reserve Champion Single Comb Clean Legged Bantam

Andy Boschert  Leipsic

Champion Rose Comb Clean Legged Bantam

Brandon Rux  County Line

Reserve Champion Rose Comb Clean Legged Bantam

Christian Nehls  Rock River Royals

Champion Game Bantam

Andy Boschert  Leipsic

Reserve Champion Game Bantam

Susannah Kuck  County Line

Champion Any Other Breed Bantam

Lily Doll  Oak Grove Owls

Reserve Champion Any Other Breed Bantam

Lily Doll  Oak Grove Owls

Champion Heavy Weight Duck

Hanna Braaksma  Beaver Dam FFA

Reserve Champion Heavy Weight Duck

Hanna Braaksma  Beaver Dam FFA

Champion Light Weight Duck

Riley Kappell  Lebanon Luckies

Reserve Champion Light Weight Duck

Riley Kappell  Lebanon Luckies

Champion Bantam Duck

Christian Nehls  Rock River Royals

Reserve Champion Bantam Duck

Callie Nelson  Beaver Dam FFA

Champion Duck

Christian Nehls  Rock River Royals

Reserve Champion Duck

Hanna Braaksma  Beaver Dam FFA

Champion Goose

Zach Nehls  Beaver Dam FFA

Reserve Champion Goose

Madison Kraft  Dodgeland FFA

Champion Game Birds

Lily Doll  Oak Grove Owls

Champion Large Fowl

Zach Nehls  Beaver Dam FFA

Reserve Champion Large Fowl

Callie Nelson  Beaver Dam FFA

Champion Bantam

Susannah Kuck  County Line

Reserve Champion Bantam

Hailey Finkler  Lakeside

Champion Turkey

Audin Weber  Achievers

Reserve Champion Turkey

Audin Weber  Achievers

Champion Roaster

Meagan Vujnovich  Beaver Dam FFA

Reserve Champion Roaster

Meagan Vujnovich  Beaver Dam FFA

Champion Pair of Broilers

Andy Boschert  Leipsic

Reserve Champion Pair of Broilers

Dayna Braaksma  Beaver Dam FFA

Champion Pigeon

Erinn Kiesow  Waterloo FFA

Champion Senior Showmanship

Madison Kraft  Dodgeland FFA

Reserve Champion Senior Showmanship

Erinn Kiesow  Waterloo FFA

Champion Intermediate Showmanship

Emily Schulz  Herman Hornets

Champion Beginner Showmanship

Andy Boschert  Leipsic

Champion Novice Showmanship

Meagan Vujnovich  Beaver Dam FFA

Reserve Champion Novice Showmanship

MacKenzie Pufahl  Beaver Dam FFA

End of Report

Printed At 8/20/2013 4:07:37 PM

 

Categories: 4H and FFATags: , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *