Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Goat Judging Results

Dodge County Junior Fair

August 14-18, 2013

Department – 5 Goats

Place  Name  City/State  Club/Farm Name

Class A – Goat Showmanship

Lot 1 – Novice Shwn 1st yr

1st – Peter J Marucha  Horicon, WI  Trenton Highlights

1st – Casie J Winkie  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

1st – Ricki K Budewitz  Watertown, WI  Lebanon Luckies

1st – Aalyea Seifert-doll  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 2 – Beginner Showman Gr 4-6

1st – Hamilton C Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 3 – Intermediate Showman Gr 7-9

1st – Sheila Weninger  Rubicon, WI  Herman Hornets

1st – Jonathon S Schroedl  Watertown, WI  Richwood Rangers

1st – Joshua A Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Hannah A Foat  Horicon, WI  Herman Hornets

1st – Alexis J Ziebell  Waupun, WI  Trenton Highlights

2nd – Sarah E Miller  Juneau, WI  Astico Perseverance

2nd – Allison A Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Devin M Zimmerman  Fox Lake, WI  Waupun FFA

2nd – Autumn M Schroedl  Watertown, WI  Richwood Rangers

2nd – Kimberly R Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

2nd – Natalie N Fenner  Watertown, WI  Watertown FFA

Lot 4 – Senior Showman Gr 10+

1st – Esther M Lynch  Beaver Dam, WI  Juneau Victorians

1st – Cody J Zimmerman  Fox Lake, WI  Waupun FFA

1st – Bradley M Fenner  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Lexi Remington  Juneau, WI  Dodgeland FFA

Class B – All Other Registered Purebreds

Lot 2 – Int Doe Kid

1st – Allison A Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

1st – Lexi Remington  Juneau, WI  Dodgeland FFA

2nd – Melody K Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Hamilton C Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 3 – Sr Doe Kid

1st – Peter J Marucha  Horicon, WI  Trenton Highlights

Lot 5 – Sr Yearling

1st – Melody K Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

1st – Lexi Remington  Juneau, WI  Dodgeland FFA

2nd – Hamilton C Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 6 – Yearling Milker

1st – Chelsea R Kroll  Horicon, WI  Herman Hornets

Lot 7 – Milker 2-3 years old

1st – Bradley M Fenner  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Hannah A Foat  Horicon, WI  Herman Hornets

1st – Chelsea R Kroll  Horicon, WI  Herman Hornets

2nd – Hamilton C Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 8 – Milker 4-5 years old

1st – Peter J Marucha  Horicon, WI  Trenton Highlights

1st – Bradley M Fenner  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Hannah A Foat  Horicon, WI  Herman Hornets

Lot 10 – Dam & Daughter group class

1st – Peter J Marucha  Horicon, WI  Trenton Highlights

1st – Bradley M Fenner  Watertown, WI  Watertown Badgers

Class C – Registered Grade Dairy Goats

Lot 3 – Sr Doe Kid

1st – Lexi Remington  Juneau, WI  Dodgeland FFA

Lot 5 – Reg Sr Yearling

1st – Jonathon S Schroedl  Watertown, WI  Richwood Rangers

1st – Autumn M Schroedl  Watertown, WI  Richwood Rangers

1st – Lexi Remington  Juneau, WI  Dodgeland FFA

Lot 6 – Yearling Milker

1st – Sheila Weninger  Rubicon, WI  Herman Hornets

Lot 7 – Milker 2-3 years old

1st – Peter J Marucha  Horicon, WI  Trenton Highlights

1st – Sheila Weninger  Rubicon, WI  Herman Hornets

2nd – Bradley M Fenner  Watertown, WI  Watertown Badgers

2nd – Melody K Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

Class D – All non-registered dairy goats

Lot 2 – Int Doe Kid

1st – Bradley M Fenner  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Natalie N Fenner  Watertown, WI  Watertown FFA

2nd – Aalyea Seifert-doll  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 5 – Sr Yearling

1st – Jonathon S Schroedl  Watertown, WI  Richwood Rangers

1st – Autumn M Schroedl  Watertown, WI  Richwood Rangers

1st – Natalie N Fenner  Watertown, WI  Watertown FFA

2nd – Bradley M Fenner  Watertown, WI  Watertown Badgers

2nd – Aalyea Seifert-doll  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 6 – Yearling Milker

1st – Alexis J Ziebell  Waupun, WI  Trenton Highlights

Lot 7 – Milker 2-3 yrs.

1st – Natalie N Fenner  Watertown, WI  Watertown FFA

1st – Hannah A Foat  Horicon, WI  Herman Hornets

1st – Sheila Weninger  Rubicon, WI  Herman Hornets

2nd – Bradley M Fenner  Watertown, WI  Watertown Badgers

2nd – Alexis J Ziebell  Waupun, WI  Trenton Highlights

2nd – Aalyea Seifert-doll  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 8 – Milker 4-5 yrs.

1st – Bradley M Fenner  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Alexis J Ziebell  Waupun, WI  Trenton Highlights

Lot 9 – Milker 6 years +

1st – Alexis J Ziebell  Waupun, WI  Trenton Highlights

Class E – Angora Goats

Lot 1 – Junior Doe Kid

1st – Esther M Lynch  Beaver Dam, WI  Juneau Victorians

1st – Kimberly R Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

Lot 3 – Adult doe

1st – Esther M Lynch  Beaver Dam, WI  Juneau Victorians

Lot 4 – Wether (any age)

1st – Esther M Lynch  Beaver Dam, WI  Juneau Victorians

Class F – Meat Type Goats

Lot 1 – Jr. Dairy wether

1st – Sheila Weninger  Rubicon, WI  Herman Hornets

1st – Allison A Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Bradley M Fenner  Watertown, WI  Watertown Badgers

2nd – Melody K Rex  Horicon, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 2 – Sr. Dairy wether

1st – Peter J Marucha  Horicon, WI  Trenton Highlights

1st – Sheila Weninger  Rubicon, WI  Herman Hornets

Lot 3 – Jr. Meat breed wether

1st – Casie J Winkie  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 4 – Sr. Meat breed wether

1st – Casie J Winkie  Beaver Dam, WI  Beaver Dam FFA

Lot 6 – Jr. Meat breed doe kid

1st – Joshua A Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Joseph Brebeck  Juneau, WI  River Oaks

Lot 7 – Sr. Meat breed doe kid

1st – Jenny L Brebeck  Juneau, WI  River Oaks

1st – Ricki K Budewitz  Watertown, WI  Lebanon Luckies

Lot 8 – Yearling Meat breed doe

1st – Kimberly R Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

1st – Cassidy N Ewert  Watertown, WI  Sinissippi

2nd – Cody J Zimmerman  Fox Lake, WI  Waupun FFA

2nd – Devin M Zimmerman  Fox Lake, WI  Waupun FFA

Lot 9 – Adult Meat breed doe

1st – Cody J Zimmerman  Fox Lake, WI  Waupun FFA

1st – Jenny L Brebeck  Juneau, WI  River Oaks

2nd – Joshua A Westenberg  Watertown, WI  Watertown Badgers

2nd – Devin M Zimmerman  Fox Lake, WI  Waupun FFA

2nd – Joseph Brebeck  Juneau, WI  River Oaks

Class H – Pet Goat Class

Lot 1 – Novice Pet Goat

1st – Sarah E Miller  Juneau, WI  Astico Perseverance

1st – Aalyea Seifert-doll  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 2 – Advanced Pet Goat

1st – Sheila Weninger  Rubicon, WI  Herman Hornets

SPECIAL MERIT LISTING

DEPT 5 – GOATS

Champion Meat Type

Cody Zimmerman  Waupun FFA

Reserve Champion Meat Type

Ricki Budewitz  Lebanon Luckies

Champion Wether

Casie Winkie  Beaver Dam FFA

Reserve Champion Wether

Peter Marucha  Trenton Highlights

Champion Any Other Breed Jr. Doe

Peter Marucha  Trenton Highlights

Reserve Champion Any Other Breed Jr. Doe

Allison Rex  Lomira Clover Leaves

Champion Any Other Breed Sr. Doe

Chelsea Kroll  Herman Hornets

Reserve Champion Any Other Breed Sr. Doe

Bradley Fenner  Watertown Badgers

Champion Recorded Grade Jr. Doe

Lexi Remington  Dodgeland FFA

Reserve Champion Recorded Grade Jr. Doe

Lexi Remington  Dodgeland FFA

Champion Recorded Grade Sr. Doe

Sheila Weninger  Herman Hornets

Reserve Champion Recorded Grade Sr. Doe

Peter Marucha  Trenton Highlights

Champion Non Recorded Grade Jr. Doe

Natalie Fenner  Watertown FFA

Reserve Champion Non Recorded Grade Jr. Doe

Autumn Schroedl  Richwood Rangers

Champion Non Recorded Grade Sr. Doe

Alexis Ziebell  Trenton Highlights

Reserve Champion Non Recorded Grade Sr. Doe

Natalie Fenner  Watertown FFA

Best Doe in Show

Chelsea Kroll  Herman Hornets

Best Sr. Dairy Doe in Show

Chelsea Kroll  Herman Hornets

Best Jr. Dairy Doe in Show

Peter Marucha  Trenton Highlights

Best Angora in show

Esther Lynch  Juneau Victorians

Reserve Angora in Show

Esther Lynch  Juneau Victorians

Milk Contest Award

Hannah Foat  Herman Hornets

Champion Pet Goat Award

Sheila Weninger  Herman Hornets

Reserve Champion Pet Goat Award

Sarah Miller  Astico Perseverance

Showmanship

Sr.: Lexi Remington  Dodgeland FFA

Int.: Hannah Foat  Herman Hornets

Jr.: Hamilton Rex  Lomira Clover Leaves

Novice: Aalyea Seifert-Doll  Oak Grove Owls

Champion Dairy Showman

Lexi Remington  Dodgeland FFA

Goat Herdsmanship

Watertown Badgers

Astico Perseverance

Sinissippi

Best Display

Watertown Badgers

End of Report

Printed At 08/20/2013 9:47:39 AM

 

Categories: 4H and FFATags: , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *