Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Natural Science Judging Results

Dodge County Junior Fair

August 14-18, 2013

Department – 16 Natural Science

Place  Name  City/State  Club/Farm Name

Class A – Getting to Know Birds

Lot 1 – Bird Scrapbook-20 birds

2nd – Ella M Biel  Beaver Dam, WI  Leipsic

Lot 2 – Birdhouse made by you

2nd – Diana M Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Lot 3 – Birdfeeder you made

2nd – Diana M Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Lot 4 – Bird Poster

1st – Diana M Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Class B – Fishing for fun and learning

Lot 1 – Fishing Scrapbook

1st – Alexis J Schraufnagel  Brownsville, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 2 – Fishing Poster

1st – Ethan M Koopmans  Beaver Dam, WI  Burnett, Inc.

1st – Kyler R Schaalma  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Monica L Schauer  Mayville, WI  A-OK

Lot 3 – Fishing Display

1st – Olivia I Voelker  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Aby J Garbalagtys  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

Lot 4 – Other Exhibit-Fishing

1st – Ethan M Koopmans  Beaver Dam, WI  Burnett, Inc.

1st – Kyler R Schaalma  Beaver Dam, WI  Leipsic

Class C – Entomology [Insects]

Lot 2 – 15 Insects-1st Year Gr 9+

1st – Cheyenne A Rudoll  Juneau, WI  Dodgeland FFA

Lot 3 – 15 Insects–2nd Yr+ Gr 4-8

1st – Zachary L Braun  Juneau, WI  River Oaks

1st – Jeffrey J Ebert  Hartford, WI  Herman Hornets

2nd – Bryce Eckhardt  Watertown, WI  Richwood Rangers

Lot 6 – Insect Life Cycle Display

1st – Joey M Lauth  Waterloo, WI  Portland Boosters

Lot 9 – Other Insect Exhibit

1st – Emily S Schulz  Iron Ridge, WI  Herman Hornets

1st – Jeffrey J Ebert  Hartford, WI  Herman Hornets

Class D – A closer look at Trees

Lot 11 – Other Tree Exhibit

2nd – Erik Kulke  Watertown, WI  Hustisford FFA

Class E – Wildflowers

Lot 1 – 10 Wildflower-mount/name Gr4-8

1st – Jocelyn B Pausma  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

Lot 4 – Wildflower Poster

1st – Jocelyn B Pausma  Fox Lake, WI  Trenton Highlights

Class F – Bees

Lot 2 – Jar #1 Golden Honey

1st – Dylon Pokorny  Waupun, WI  Achievers

1st – Deloris R Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Lot 5 – Bee Poster

1st – Deloris R Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Lot 8 – Other Bee Exhibit

1st – Dylon Pokorny  Waupun, WI  Achievers

2nd – Deloris R Casperson  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Class G – Recycling

Lot 4 – Recycling Exhibit

1st – Ronna Woock  Burnett, WI  Waupun FFA

3rd – Lucas J Knueppel  Juneau, WI  River Oaks

Class H – Shooting Sports

Lot 1 – Archery Poster

1st – Brandon J Franke  Horicon, WI  A-OK

1st – Andrew Boschert  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Alexis J Schraufnagel  Brownsville, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Damien L Borchardt  Watertown, WI  Richwood Rangers

2nd – Gretchen S Kirchberg  Columbus, WI  Astico Perseverance

2nd – Vidalia J Kirchberg  Columbus, WI  Astico Perseverance

Lot 2 – Archery Scrapbook

1st – Milana Malterer  Iron Ridge, WI  Sinissippi

2nd – Gretchen S Kirchberg  Columbus, WI  Astico Perseverance

2nd – Sean J Affeld  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 3 – Archery Display

1st – Dylon Pokorny  Waupun, WI  Achievers

1st – Damien L Borchardt  Watertown, WI  Richwood Rangers

1st – Cassandra R Luedtke  Beaver Dam, WI  Leipsic

1st – Micah E Alderden  Beaver Dam, WI  Trenton Highlights

1st – Dalton J Nampel  Beaver Dam, WI  Trenton Highlights

2nd – Milana Malterer  Iron Ridge, WI  Sinissippi

2nd – Jaryd D Gregory  Reeseville, WI  Juneau Victorians

Lot 4 – Archery Other Exhibit

1st – Alex J Nampel  Juneau, WI  Trenton Highlights

1st – Emma K Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

1st – Mason Whitlock  Reeseville, WI  Astico Perseverance

1st – Emma Whitlock  Reeseville, WI  Astico Perseverance

1st – John E Ebert  Hartford, WI  Herman Hornets

2nd – Danielle F Krause  Juneau, WI  Juneau Victorians

2nd – Joe M Pillsbury  Iron Ridge, WI  Watertown Boosters

2nd – Sean J Affeld  Juneau, WI  Oak Grove Owls

2nd – Evan J Finger  Juneau, WI  Juneau Victorians

Lot 5 – Riffle/Pellet Gun Poster

2nd – Monica N Tews  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

2nd – Davyn J Braker  Fall River, WI  Tri-County Twisters

2nd – Mason Whitlock  Reeseville, WI  Astico Perseverance

3rd – Brittany Fredrick  Hustisford, WI  Hustisford FFA

Lot 6 – Rifle/Pellet Gun Scrapbook

1st – Alexandria J Thrane  Watertown, WI  Portland Boosters

1st – Averi G Thrane  Watertown, WI  Portland Boosters

2nd – Sean J Affeld  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 7 – Rifle/Pellet Gun Display

1st – Emma Whitlock  Reeseville, WI  Astico Perseverance

Lot 8 – Rifle/Pellet Gun Other Exhibit

1st – Emma K Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

3rd – Sean J Affeld  Juneau, WI  Oak Grove Owls

Lot 9 – Shotgun Poster

2nd – Monica N Tews  Mayville, WI  Lomira Clover Leaves

Lot 12 – Shotgun Other Exhibit

1st – Olivia Wieland  Watertown, WI  Lebanon Luckies

Class I – Wildlife Management

Lot 1 – Wildlife Mgmt Poster

2nd – Brittany Fredrick  Hustisford, WI  Hustisford FFA

3rd – Tanner Mercer  Juneau, WI  Hustisford FFA

Lot 3 – Wildlife Mgmt Display

1st – Mikayla L Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

2nd – Tanner Mercer  Juneau, WI  Hustisford FFA

Lot 4 – Wildlife Mgmt Other Exhibit

1st – Mikayla L Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

1st – Emma K Meyer  Iron Ridge, WI  A-OK

Class J – Adventure & Other NS Projects

Lot 1 – Natural Science Poster

1st – Maddie R Garbalagtys  Beaver Dam, WI  Hyland Prairie

1st – Lily Doll  Juneau, WI  Oak Grove Owls

1st – Aalyea Seifert-doll  Juneau, WI  Oak Grove Owls

2nd – Alexandria J Thrane  Watertown, WI  Portland Boosters

Lot 3 – Display-Natural Sciences

1st – Benn J Mckean  Mayville, WI  A-OK

Class K – 4-H Summer Camp at Upham Woods

Lot 2 – Summer Camp Scrapbook

1st – Davyn J Braker  Fall River, WI  Tri-County Twisters

SPECIAL MERIT LISTING

DEPT 16 -NATURAL SCIENCES

05000 Mason Whitlock (Wind chime)  Astico Perseverance

05667 Alexis Schraufnagel (Fishing Scrapbook)  Lomira Clover Leaves

Loeb Metals Watertown

05489 Ronna Woock (Horseshoe & Hammer Dog)  Waupun FFA

Watertown Conservation Club

03420 Emma Meyer (Antler Whistle)  A-OK

End of Report

Printed At 8/16/2013 5:27:53 PM

 

Categories: 4H and FFATags: , , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *