Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Plant and Soil Science Judging Results

Plant & Soil Science – Collection Weeds/Plant Disease – 10 Weeds, Mount/Name

1st – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

2nd – Anthony A Kuenzi, Hyland Prairie

Plant & Soil Science – Grain – Winter Wheat Gr 4-8

1st – Lindsay E Propst, Hyland Prairie

1st – Tianda Hildebrandt, Sinissippi

2nd – Orion L Krause, Leipsic

2nd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

3rd – Alexander E Faber, Achievers

3rd – Lily Newman, Oak Grove Owls

4th – Brandon D Faber, Achievers

Plant & Soil Science – Grain – Winter Wheat Gr 9+

1st – Zackary A Propst, Hyland Prairie

1st – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

2nd – Kyle W Paulson, Columbus FFA

2nd – Paul S Grulke, Mayville Lucky Clovers

Plant & Soil Science – Grain – Oats Gr 4-8

1st – Alexander E Faber, Achievers

1st – Brandon D Faber, Achievers

2nd – Lindsay E Propst, Hyland Prairie

2nd – Tianda Hildebrandt, Sinissippi

3rd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

Plant & Soil Science – Grain – Oats Gr 9&Up

1st – Zackary A Propst, Hyland Prairie

1st – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

2nd – Joshua A Westenberg, Watertown Badgers

Plant & Soil Science – Grain – Rye

2nd – Sheila R Weninger, Herman Hornets

2nd – Leah Weninger, Hartford FFA

Plant & Soil Science – Sheaf Grains – Winter Wheat Sheaf Grain

1st – Tianda Hildebrandt, Sinissippi

1st – Melissa E Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Mark D Herther, Hartford FFA

2nd – Lily Newman, Oak Grove Owls

3rd – Brandon D Faber, Achievers

3rd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

4th – Orion L Krause, Leipsic

Plant & Soil Science – Sheaf Grains – Oats Sheaf Grain

1st – Alexander E Faber, Achievers

1st – Brandon D Faber, Achievers

2nd – Mark D Herther, Hartford FFA

2nd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

Plant & Soil Science – Sheaf Grains – Rye Sheaf Grain

2nd – Leah Weninger, Hartford FFA

Plant & Soil Science – Sheaf Grains – Soybean Fresh,no dry Gr4-8

1st – Lindsay E Propst, Hyland Prairie

1st – Leah Weninger, Hartford FFA

2nd – Brandon D Faber, Achievers

2nd – Herman D Schoppe, Oak Grove Owls

2nd – Brianna Raatz, Horicon FFA

3rd – Alexander E Faber, Achievers

4th – Riley T Rennhack, Lakeside

4th – Orion L Krause, Leipsic

4th – Hamilton C Rex, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Sheaf Grains – Soybean Fresh,no dry Gr9&Up

1st – Colin R Zimmerman, Beaver Dam FFA

1st – Zackary A Propst, Hyland Prairie

2nd – Robert O Woock, Waupun FFA

2nd – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

3rd – Brittany R Rennhack, Lakeside

Plant & Soil Science – Corn – Hybrid corn, 10 ears Gr 4-8

1st – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

1st – Matthew W Hansen, Burnett, Inc.

2nd – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Herman D Schoppe, Oak Grove Owls

3rd – Mira L Krause, Leipsic

3rd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

4th – Lindsay E Propst, Hyland Prairie

4th – Tianda Hildebrandt, Sinissippi

4th – Hamilton C Rex, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Corn – Hybrid corn, 10 ears Gr 9&Up

1st – Daniel R Hansen, Burnett, Inc.

1st – Zackary A Propst, Hyland Prairie

2nd – Jesse Lynch, River Oaks

2nd – Courtney J Ewert, Hustisford FFA

3rd – Brittany R Rennhack, Lakeside

Plant & Soil Science – Corn – Longest ear of corn

1st – Jesse Lynch, River Oaks

1st – Zackary A Propst, Hyland Prairie

2nd – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Herman D Schoppe, Oak Grove Owls

3rd – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

3rd – Anthony A Kuenzi, Hyland Prairie

Plant & Soil Science – Corn Stalks – 3 Stlks f/silg,Roots on gr 4-8

1st – Lindsay E Propst, Hyland Prairie

1st – Damien L Borchardt, Richwood Rangers

2nd – Lily Newman, Oak Grove Owls

2nd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

Plant & Soil Science – Corn Stalks – 3 Stlks f/silage,Roots on gr9+

1st – Jennifer M Swan, Leipsic

1st – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

2nd – Colin R Zimmerman, Beaver Dam FFA

2nd – Jesse Lynch, River Oaks

3rd – Zackary A Propst, Hyland Prairie

Plant & Soil Science – Corn Stalks – 3 Stlks f/grain,Roots on gr4-8

1st – Tianda Hildebrandt, Sinissippi

1st – Luis H Avila, Lebanon Luckies

2nd – Herman D Schoppe, Oak Grove Owls

2nd – Anthony A Kuenzi, Hyland Prairie

3rd – Matthew W Hansen, Burnett, Inc.

3rd – Lindsay E Propst, Hyland Prairie

4th – Hamilton C Rex, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Corn Stalks – 3 Stlks f/grain,Roots on gr 9+

1st – Colin R Zimmerman, Beaver Dam FFA

1st – Daniel R Hansen, Burnett, Inc.

2nd – Jason L Stebnitz, Waterloo FFA

2nd – Kyle W Paulson, Columbus FFA

3rd – Zackary A Propst, Hyland Prairie

3rd – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

4th – Robert O Woock, Waupun FFA

4th – Jesse Lynch, River Oaks

Plant & Soil Science – Corn Stalks – Most unique corn plant

1st – Jesse Lynch, River Oaks

2nd – Lindsay E Propst, Hyland Prairie

2nd – Anthony A Kuenzi, Hyland Prairie

Plant & Soil Science – Sheaf Forages – Alfalfa Dodge County Forage Council Award 2 $15

1st – Colin R Zimmerman, Beaver Dam FFA

1st – Melissa E Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Jesse Lynch, River Oaks

2nd – Lily Newman, Oak Grove Owls

3rd – Joshua A Westenberg, Watertown Badgers

3rd – Sheila R Weninger, Herman Hornets

4th – Herman D Schoppe, Oak Grove Owls

4th – Jeremy M Nehls, Oak Grove Owls

4th – Jacob A Nehls, Oak Grove Owls

Plant & Soil Science – Sheaf Forages – Red Clover Dodge County Forage Council Award 2 $15

1st – Jacob A Nehls, Oak Grove Owls

2nd – Jeremy M Nehls, Oak Grove Owls

3rd – Joshua A Westenberg, Watertown Badgers

Plant & Soil Science – Forages – Slice baled alf,1st, Gr4-8 Dodge County Forage Council Award 2 $15

1st – Mackenzie B Schraufnagel, Trenton Highlights

2nd – Damien L Borchardt, Richwood Rangers

2nd – Melissa E Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Forages – Slice baled alf,1st Crop Gr 9+

1st – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

2nd – Bradley M Fenner, Watertown Badgers

3rd – Sheila R Weninger, Herman Hornets

4th – Jesse Lynch, River Oaks

Plant & Soil Science – Forages – Slice baled alf/grass1st Gr4-8

1st – Damien L Borchardt, Richwood Rangers

3rd – Melissa E Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Forages – Slice baled alf/grass 1st Gr9+

1st – Bradley M Fenner, Watertown Badgers

2nd – Joshua A Westenberg, Watertown Badgers

2nd – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

Plant & Soil Science – Forages – Slice baled alf,2nd, Gr4-8

1st – Brianna Raatz, Horicon FFA

2nd – Melissa E Batterman, Lomira Clover Leaves

3rd – Lily Newman, Oak Grove Owls

4th – Tianda Hildebrandt, Sinissippi

Plant & Soil Science – Forages – Slice baled alfalfa 2nd Gr9+

1st – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

1st – Jacob A Nehls, Oak Grove Owls

2nd – Sheila R Weninger, Herman Hornets

2nd – Jeremy M Nehls, Oak Grove Owls

2nd – Courtney J Ewert, Hustisford FFA

3rd – Jennifer M Swan, Leipsic

3rd – Jesse Lynch, River Oaks

4th – Ronna J Woock, Waupun FFA

4th – Robert O Woock, Waupun FFA

4th – Colin R Zimmerman, Beaver Dam FFA

Plant & Soil Science – Forages – Slice Baled Alf/grs 2nd Gr4-8

1st – Tianda Hildebrandt, Sinissippi

1st – Alex J Pausma, Trenton Highlights

2nd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

3rd – Matthew W Hansen, Burnett, Inc.

3rd – Melissa E Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Forages – Slice Baled Alf/Grass 2nd Gr9+

1st – Joshua A Westenberg, Watertown Badgers

1st – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

2nd – Jesse Lynch, River Oaks

2nd – Jeremy M Nehls, Oak Grove Owls

2nd – Jacob A Nehls, Oak Grove Owls

3rd – Daniel R Hansen, Burnett, Inc.

3rd – Sheila R Weninger, Herman Hornets

4th – Ronna J Woock, Waupun FFA

4th – Robert O Woock, Waupun FFA

4th – Bradley M Fenner, Watertown Badgers

Plant & Soil Science – Forages – Slice Baled Alfalfa 3rd Gr9+

1st – Jeremy M Nehls, Oak Grove Owls

2nd – Jesse Lynch, River Oaks

3rd – Jacob A Nehls, Oak Grove Owls

Plant & Soil Science – Forages – Slice Baled Alf/Grass3rd Gr9+

1st – Jesse Lynch, River Oaks

2nd – Joshua A Westenberg, Watertown Badgers

Plant & Soil Science – Forages – Haylage, Alfalfa Gr 4-8

1st – Luis H Avila, Lebanon Luckies

2nd – Riley T Rennhack, Lakeside

2nd – Tianda Hildebrandt, Sinissippi

3rd – Lily Newman, Oak Grove Owls

Plant & Soil Science – Forages – Haylage, Alfalfa Gr 9+

1st – Jeremy M Nehls, Oak Grove Owls

1st – Jacob A Nehls, Oak Grove Owls

2nd – Kyle W Paulson, Columbus FFA

3rd – Brittany R Rennhack, Lakeside

3rd – Sheila R Weninger, Herman Hornets

4th – Katie C Kovalaske, Waterloo FFA

Plant & Soil Science – Forages – Haylage, Mix Alf/Grass Gr 4-8

1st – Tianda Hildebrandt, Sinissippi

2nd – Melissa E Batterman, Lomira Clover Leaves

3rd – Alex J Pausma, Trenton Highlights

Plant & Soil Science – Forages – Haylage, Mixed Alf/Grass Gr 9+

1st – Jeremy M Nehls, Oak Grove Owls

1st – Jacob A Nehls, Oak Grove Owls

2nd – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

2nd – Sheila R Weninger, Herman Hornets

Plant & Soil Science – Forages – Baleage

2nd – Sheila R Weninger, Herman Hornets

3rd – Jeremy M Nehls, Oak Grove Owls

3rd – Jacob A Nehls, Oak Grove Owls

Plant & Soil Science – Forages – Corn Silage(Prvs yr crop)Gr4-8

1st – Tianda Hildebrandt, Sinissippi

1st – Melissa E Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Riley T Rennhack, Lakeside

2nd – Lily Newman, Oak Grove Owls

2nd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

Plant & Soil Science – Forages – Corn Silage(Prvs yr crop) Gr9+

1st – Brittany R Rennhack, Lakeside

1st – Katie C Kovalaske, Waterloo FFA

2nd – Jeremy M Nehls, Oak Grove Owls

2nd – Jacob A Nehls, Oak Grove Owls

3rd – Kyle W Paulson, Columbus FFA

3rd – Sheila R Weninger, Herman Hornets

4th – Alex E Giese, Mayville Lucky Clovers

Plant & Soil Science – Forages – Any other Silage

2nd – Riley T Rennhack, Lakeside

2nd – Melissa E Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Potatoes – Red Potatoes, Gr4-8

1st – Herman D Schoppe, Oak Grove Owls

1st – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

2nd – Hewsten C Steger, Achievers

2nd – Brenan Jordan, Juneau Victorians

3rd – Della M Schoppe, Oak Grove Owls

3rd – Austin J Cramer, Sinissippi

Plant & Soil Science – Potatoes – Red Potatoes Gr 9+

1st – Ashlend C Steger, Achievers

1st – Collin Grudzinski, Hustisford FFA

2nd – Tim J Rynearson, Watertown Badgers

2nd – Calvin Grudzinski, Hustisford FFA

3rd – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

3rd – Trent Twardokus, Herman Hornets

4th – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

4th – Justin R Nehls, Oak Grove Owls

Plant & Soil Science – Potatoes – White Potatoes Gr 4-8

1st – Herman D Schoppe, Oak Grove Owls

1st – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

2nd – Brenan Jordan, Juneau Victorians

2nd – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

3rd – Della M Schoppe, Oak Grove Owls

3rd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

4th – Hewsten C Steger, Achievers

Plant & Soil Science – Potatoes – White Potatoes Gr 9+

1st – Trent Twardokus, Herman Hornets

1st – Nathan Twardokus, Herman Hornets

3rd – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

3rd – Justin R Nehls, Oak Grove Owls

4th – Ashlend C Steger, Achievers

Plant & Soil Science – Potatoes – Russet Potatoes Gr 4-8

1st – Herman D Schoppe, Oak Grove Owls

2nd – Brenan Jordan, Juneau Victorians

3rd – Della M Schoppe, Oak Grove Owls

Plant & Soil Science – Potatoes – Russet Potatoes Gr 9+

2nd – Ashlend C Steger, Achievers

Plant & Soil Science – Potatoes – Most Unique Potato

1st – Hewsten C Steger, Achievers

1st – Trent Twardokus, Herman Hornets

2nd – Ashlend C Steger, Achievers

2nd – Cole A Fenner, Dodgeland FFA

3rd – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

3rd – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

4th – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

4th – Justin R Nehls, Oak Grove Owls

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Most unusual appearance

1st – Austin J Cramer, Sinissippi

2nd – Joey Lauth, Portland Boosters

3rd – Hewsten C Steger, Achievers

3rd – Justin R Nehls, Oak Grove Owls

4th – Ashlend C Steger, Achievers

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Red Beets, Gr 4-8

1st – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Austin J Cramer, Sinissippi

3rd – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Red Beets, Gr 9+

1st – Cole A Fenner, Dodgeland FFA

2nd – Tim J Rynearson, Watertown Badgers

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Carrots Gr 4-8

1st – Austin J Cramer, Sinissippi

1st – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Audrey Meier, Richwood Rangers

2nd – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

3rd – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

3rd – Hewsten C Steger, Achievers

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Carrots Gr 9+

1st – Cole A Fenner, Dodgeland FFA

2nd – Brandon T Justman, Lomira Clover Leaves

2nd – Justin R Nehls, Oak Grove Owls

3rd – Ashlend C Steger, Achievers

4th – Mariah D Kinjerski, Beaver Dam FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Sweet Spanish onion

1st – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

1st – Mark D Herther, Hartford FFA

2nd – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Alicia A Braun, Beaver Dam FFA

3rd – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

3rd – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

4th – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Mature dry onions

1st – Della M Schoppe, Oak Grove Owls

1st – Justin R Nehls, Oak Grove Owls

2nd – Tim J Rynearson, Watertown Badgers

2nd – Audrey A Boyd, Lebanon Luckies

2nd – Natalia I Calvo, Juneau Victorians

2nd – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

3rd – Brandon T Justman, Lomira Clover Leaves

3rd – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

4th – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Salad/cherry tomatoes, Gr4-8

1st – Luis H Avila, Lebanon Luckies

1st – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

2nd – Lily Newman, Oak Grove Owls

2nd – Casey Wald, Horicon FFA

3rd – Hewsten C Steger, Achievers

3rd – Allyson J Roberts, Oak Grove Owls

4th – Audrey Meier, Richwood Rangers

4th – Anna E Lanphier, Portland Boosters

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Salad/cherry tomatoes, Gr 9+

1st – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

1st – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

2nd – Alicia A Braun, Beaver Dam FFA

2nd – Tim J Rynearson, Watertown Badgers

2nd – Ashlend C Steger, Achievers

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Tomatoes, red 1-3″ Gr4-8

1st – Lily Newman, Oak Grove Owls

2nd – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

2nd – Kelsey M Ewert, Sinissippi

3rd – Michael Zamorano, Burnett, Inc.

3rd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

4th – Hewsten C Steger, Achievers

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Tomatoes, red 1-3″ Gr9&Up

1st – Joey Lauth, Portland Boosters

1st – Cole A Fenner, Dodgeland FFA

2nd – Alicia A Braun, Beaver Dam FFA

3rd – Natalia I Calvo, Juneau Victorians

3rd – Allison Rex, Lomira Clover Leaves

4th – Ashlend C Steger, Achievers

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Tomatoes, red 3″+ Gr4-8

1st – Austin J Cramer, Sinissippi

1st – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Herman D Schoppe, Oak Grove Owls

2nd – Della M Schoppe, Oak Grove Owls

3rd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

4th – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Tomatoes, red 3″+ Gr9&Up

1st – Brandon T Justman, Lomira Clover Leaves

1st – Allison Rex, Lomira Clover Leaves

2nd – Mariah D Kinjerski, Beaver Dam FFA

3rd – Natalia I Calvo, Juneau Victorians

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Tomatoes, ripe, any other

1st – Tim J Rynearson, Watertown Badgers

4th – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Sweet blocky bell 3″+ Gr 4-8

2nd – Austin J Cramer, Sinissippi

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Sweet blocky bell 3″+ Gr 9&Up

1st – Mark D Herther, Hartford FFA

4th – Tim J Rynearson, Watertown Badgers

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Sweet elongated Bell Gr 9+

1st – Alicia A Braun, Beaver Dam FFA

2nd – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

2nd – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Any other Peppers Gr 4-8

1st – Hayden J Statz, Hyland Prairie

2nd – Allen J Lester, Tri-County Twisters

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Any other Peppers Gr 9+

1st – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

1st – Mariah D Kinjerski, Beaver Dam FFA

2nd – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

2nd – Alicia A Braun, Beaver Dam FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Hot peppers

1st – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

1st – Austin J Cramer, Sinissippi

2nd – Allison Rex, Lomira Clover Leaves

2nd – Mariah D Kinjerski, Beaver Dam FFA

3rd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Cucumbers,Fancy/Sweet 1.5-2.5″

1st – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

2nd – Mark D Herther, Hartford FFA

3rd – Justin R Nehls, Oak Grove Owls

4th – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

4th – Mariah D Kinjerski, Beaver Dam FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Cucumbers, dill 2.5-6″

1st – Mark D Herther, Hartford FFA

1st – Ashlend C Steger, Achievers

2nd – Hewsten C Steger, Achievers

2nd – Brandon J Boyd, Lebanon Luckies

3rd – Brandon T Justman, Lomira Clover Leaves

4th – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Cucumbers, table slicers

1st – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

1st – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Tim J Rynearson, Watertown Badgers

2nd – Lily Newman, Oak Grove Owls

2nd – Justin R Nehls, Oak Grove Owls

3rd – Allen J Lester, Tri-County Twisters

3rd – Ariona Hildebrandt, Sinissippi

3rd – Austin J Cramer, Sinissippi

4th – Brenan Jordan, Juneau Victorians

4th – Natalia I Calvo, Juneau Victorians

4th – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Kohlrabi 3 per plate

1st – Cole A Fenner, Dodgeland FFA

2nd – Mark D Herther, Hartford FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Sweet corn- husked!

1st – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

1st – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

2nd – Alicia A Braun, Beaver Dam FFA

3rd – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

3rd – Tim J Rynearson, Watertown Badgers

4th – Natalia I Calvo, Juneau Victorians

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Green Snap Bean 12/plate Gr4-8

1st – Lily Newman, Oak Grove Owls

2nd – Allen J Lester, Tri-County Twisters

2nd – Luis H Avila, Lebanon Luckies

3rd – Casey Wald, Horicon FFA

4th – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Green Snap Beans 12/plate Gr9+

1st – Cole A Fenner, Dodgeland FFA

2nd – Tim J Rynearson, Watertown Badgers

3rd – Justin R Nehls, Oak Grove Owls

4th – Mariah D Kinjerski, Beaver Dam FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Beans, Yellow 12/plate

2nd – Justin R Nehls, Oak Grove Owls

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Late Cabbage, one head

1st – Mark D Herther, Hartford FFA

2nd – Cole A Fenner, Dodgeland FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Red Cabbage, one head

1st – Mark D Herther, Hartford FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Summer Squash, zucchini (two)

1st – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

1st – Ashlend C Steger, Achievers

2nd – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Hewsten C Steger, Achievers

2nd – Austin J Cramer, Sinissippi

3rd – Ariona Hildebrandt, Sinissippi

3rd – Casey Wald, Horicon FFA

4th – Lily Newman, Oak Grove Owls

4th – Natalia I Calvo, Juneau Victorians

4th – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Winter Squash, (one) Note var.

1st – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

1st – Hewsten C Steger, Achievers

2nd – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

2nd – Alicia A Braun, Beaver Dam FFA

3rd – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

3rd – Ashlend C Steger, Achievers

4th – Benn J Mckean, A-OK

4th – Brenna H Pamperin, Hyland Prairie

4th – Tyler A Pamperin, Hyland Prairie

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Eggplant, two

1st – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

1st – Alicia A Braun, Beaver Dam FFA

3rd – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Broccoli, one head

1st – Mark D Herther, Hartford FFA

3rd – Brandon T Justman, Lomira Clover Leaves

3rd – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

4th – Austin J Cramer, Sinissippi

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Cauliflower, one head

1st – Mark D Herther, Hartford FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Other Veg (5 sm or 1 lrg)

1st – Colton Sonneman, Horicon FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Muskmelon, one

1st – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

1st – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Watermelon, one

1st – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Lily Newman, Oak Grove Owls

3rd – Benn J Mckean, A-OK

3rd – Cole A Fenner, Dodgeland FFA

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Pumpkin (one) Gr4-8 Note Tag

1st – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Tyler A Pamperin, Hyland Prairie

3rd – Benn J Mckean, A-OK

3rd – Aby Garbalagtys, Hyland Prairie

4th – Maddie Garbalagtys, Hyland Prairie

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Pumpkin (one) Gr9+ Note Tag

1st – Alexis Luedt M Luedtke, Beaver Dam FFA

1st – Kyla M Peterson, Astico Perseverance

1st – Brenna H Pamperin, Hyland Prairie

2nd – Alexis A Lins, Beaver Dam FFA

2nd – Trent Twardokus, Herman Hornets

3rd – Alicia A Braun, Beaver Dam FFA

3rd – Joey Lauth, Portland Boosters

4th – Shania N Abler, Beaver Dam FFA

4th – Nathan Twardokus, Herman Hornets

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Largest Pumpkin (one)

1st – Christian R Tietz, Lebanon Luckies

2nd – Jacob J Tietz, Lebanon Luckies

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Garden Box Gr4-8 5 veg 1lg

1st – Allen J Lester, Tri-County Twisters

1st – Austin J Cramer, Sinissippi

2nd – Hayden J Statz, Hyland Prairie

2nd – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

3rd – Casey Wald, Horicon FFA

3rd – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

Plant & Soil Science – Vegetable Garden – Garden Box Gr 9+ 6 veg 1 lg

1st – Mark D Herther, Hartford FFA

2nd – Tim J Rynearson, Watertown Badgers

2nd – Cole A Fenner, Dodgeland FFA

3rd – Joey Lauth, Portland Boosters

Categories: 4H and FFATags: , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *