Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920.885.3586

Junior Fair Goat Judging Results

Goats – Costume – Senior, Grade 9+

1st – Sheila R Weninger, Hartford FFA

1st – Leah M Weninger, Hartford FFA

Goats – Costume – Intermediate grades 6-8

1st – Nina Litherland, Astico Perseverance

Goats – Costume – Beginner grades 3-5

1st – Elana Litherland, Astico Perseverance

1st – Hillary Klubertanz, Astico Perseverance

1st – Brady J Degeler, Tri-County Twisters

Goats – Costume – Novice – any 1st yr. exhibitor

1st – Drew Benninger, Lakeside

Goats – Goat Showmanship – Senior Showman Gr 9+

1st – Joshua A Westenberg, Watertown Badgers

1st – Devin M Zimmerman, Waupun FFA

1st – Sheila R Weninger, Hartford FFA

2nd – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

2nd – Allison Rex, Lomira Clover Leaves

2nd – Natalie N Fenner, Watertown Badgers

3rd – Kimberly R Westenberg, Watertown Badgers

3rd – Leah M Weninger, Hartford FFA

Goats – Goat Showmanship – Intermediate Showman Gr 6-8

1st – Nina Litherland, Astico Perseverance

1st – Aalyea Seifert-doll, Oak Grove Owls

Goats – Goat Showmanship – Beginner Shwm gr. 3-5

1st – Elana Litherland, Astico Perseverance

1st – Brady J Degeler, Tri-County Twisters

2nd – Hillary Klubertanz, Astico Perseverance

2nd – Drew Benninger, Lakeside

Goats – Goat Showmanship – Novice – any 1st year shwmn

1st – Brianna Stevens, Mayville FFA

1st – Melanie A Onstad, Hustisford FFA

Goats – All Dairy Goats-Reg. & Nonreg – Peewee Doe Kid born aftr May 1

1st – Lily Doll, Oak Grove Owls

1st – Natalie N Fenner, Watertown Badgers

2nd – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

Goats – All Dairy Goats-Reg. & Nonreg – Int Doe Kid born in Mar or Apr

1st – Natalie N Fenner, Watertown Badgers

1st – Allison Rex, Lomira Clover Leaves

2nd – Lily Doll, Oak Grove Owls

2nd – Brady J Degeler, Tri-County Twisters

Goats – All Dairy Goats-Reg. & Nonreg – Sr Doe Kid born in Jan or Feb

1st – Lily Doll, Oak Grove Owls

1st – Natalie N Fenner, Watertown Badgers

Goats – All Dairy Goats-Reg. & Nonreg – Jr Yearling born 7/1-12/31prev

1st – Natalie N Fenner, Watertown Badgers

Goats – All Dairy Goats-Reg. & Nonreg – Sr Yearling never freshened

1st – Nina Litherland, Astico Perseverance

1st – Jolee Miller, Watertown FFA

2nd – Elana Litherland, Astico Perseverance

2nd – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

Goats – All Dairy Goats-Reg. & Nonreg – Yearling Milker

1st – Aalyea Seifert-doll, Oak Grove Owls

Goats – All Dairy Goats-Reg. & Nonreg – Milker 2-3 years old

1st – Aalyea Seifert-doll, Oak Grove Owls

1st – Lily Doll, Oak Grove Owls

2nd – Allison Rex, Lomira Clover Leaves

2nd – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

3rd – Jolee Miller, Watertown FFA

Goats – All Dairy Goats-Reg. & Nonreg – Milker 4-5 years old

1st – Natalie N Fenner, Watertown Badgers

1st – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

2nd – Brianna Stevens, Mayville FFA

Goats – All Dairy Goats-Reg. & Nonreg – Dam & Daughter group class

1st – Allison Rex, Lomira Clover Leaves

1st – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

Goats – Meat Type Goats – Jr. Dairy wether

1st – Melanie A Onstad, Hustisford FFA

1st – Natalie N Fenner, Watertown Badgers

1st – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

Goats – Meat Type Goats – Sr. Dairy wether

1st – Sheila R Weninger, Hartford FFA

1st – Brady J Degeler, Tri-County Twisters

2nd – Melanie A Onstad, Hustisford FFA

2nd – Leah M Weninger, Hartford FFA

Goats – Meat Type Goats – Jr. Meat breed wether

1st – Devin M Zimmerman, Waupun FFA

Goats – Meat Type Goats – Sr. Meat breed wether

1st – Hillary Klubertanz, Astico Perseverance

1st – Drew Benninger, Lakeside

2nd – Melanie A Onstad, Hustisford FFA

2nd – Kimberly R Westenberg, Watertown Badgers

2nd – Joshua A Westenberg, Watertown Badgers

3rd – Alex S Batterman, Lomira Clover Leaves

Goats – Meat Type Goats – Jr. Meat breed doe kid

1st – Devin M Zimmerman, Waupun FFA

Goats – Meat Type Goats – Sr. Meat breed doe kid

1st – Devin M Zimmerman, Waupun FFA

1st – Drew Benninger, Lakeside

2nd – Hillary Klubertanz, Astico Perseverance

2nd – Emily M Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Kimberly R Westenberg, Watertown Badgers

3rd – Joshua A Westenberg, Watertown Badgers

Goats – Meat Type Goats – Yearling Meat breed doe

1st – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

1st – Devin M Zimmerman, Waupun FFA

Goats – Meat Type Goats – Adult doe 2-3 yrs

1st – Melanie A Onstad, Hustisford FFA

1st – Devin M Zimmerman, Waupun FFA

2nd – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

Goats – Meat Type Goats – Adult doe 4-5 yrs

1st – Kimberly R Westenberg, Watertown Badgers

1st – Devin M Zimmerman, Waupun FFA

2nd – Grace M Batterman, Lomira Clover Leaves

2nd – Ryan S Batterman, Lomira Clover Leaves

Goats – Meat Type Goats – Adult doe 6 yrs+

1st – Devin M Zimmerman, Waupun FFA

Goats – Meat Type Goats – Dam & daughter

1st – Kimberly R Westenberg, Watertown Badgers

1st – Devin M Zimmerman, Waupun FFA

Goats – Pet Goat Class – Novice Pet Goat

1st – Melanie A Onstad, Hustisford FFA

1st – Brady J Degeler, Tri-County Twisters

Goats – Pet Goat Class – Advanced Pet Goat

1st – Sheila R Weninger, Hartford FFA

1st – Leah M Weninger, Hartford FFA

1st – Brittany A Walters, Lebanon Luckies

Categories: 4H and FFATags: , , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *