fbpx
  Wisconsin 33 | Beaver Dam, WI  920-885-3586

2019 Junior Fair Dairy Cattle Judging Results

Dairy Cattle – Ayrshire – Winter Heifer Calf

1st – Sara J Braun, County Line

Dairy Cattle – Brown Swiss – Spring Hfr Calf

1st – Adaline Nass, Lebanon Luckies

1st – Nicole E Roecker, Trenton Highlights

2nd – Jameson Nass, Lebanon Luckies

2nd – Sawyer R Pitterle, Oak Grove Owls

Dairy Cattle – Brown Swiss – Winter Hfr Calf

1st – Adaline Nass, Lebanon Luckies

1st – Laura Giroux, Mayville Lucky Clovers

2nd – Mira L Krause, Leipsic

2nd – Lilly Giroux, Mayville Lucky Clovers

Dairy Cattle – Brown Swiss – Fall Heifer Calf

1st – Matthew D Gunst, Herman Hornets

1st – Lily Newman, Oak Grove Owls

Dairy Cattle – Brown Swiss – Summer Yrlg Hfr

1st – Lily Newman, Oak Grove Owls

Dairy Cattle – Brown Swiss – Spring Yrlg Hfr

1st – Adaline Nass, Lebanon Luckies

Dairy Cattle – Guernsey – Winter Hfr Calf

1st – Mira L Krause, Leipsic

2nd – Elijah J Lazewski, Leipsic

Dairy Cattle – Guernsey – Fall Hfr Calf

1st – Sara J Braun, County Line

Dairy Cattle – Holsteins – Reg Spring Hfr Calf

1st – Matthew W Hansen, Burnett, Inc.

1st – Vivian Lichty, Hyland Prairie

1st – Marissa Spoke, Portland Boosters

1st – Tristin L Bischoff, Hustisford FFA

2nd – Treyton P Hildebrandt, Sinissippi

2nd – Cassidy N Ewert, Hustisford FFA

3rd – Mary M Zwald, Leipsic

Dairy Cattle – Holsteins – Reg Winter Hfr Calf

1st – Matthew D Gunst, Herman Hornets

1st – Vivian Lichty, Hyland Prairie

1st – Paige J Lester, Portland Boosters

1st – Ian Spoke, Portland Boosters

1st – Sara R Skalitzky, Waterloo FFA

1st – Lane T Wendorf, Dodge County Jr Holsteins

2nd – Alexa M Arnold, Hyland Prairie

2nd – Kelsey Warmka, Hyland Prairie

2nd – Mary M Zwald, Leipsic

2nd – Chellie B Hildebrandt, Sinissippi

3rd – Owen R Sjoberg, Watertown Boosters

3rd – Tristin L Bischoff, Hustisford FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Reg Fall Hfr Calf

1st – Caroline F Powers, Astico Perseverance

1st – Elizabeth N Gunst, Herman Hornets

1st – Samantha M Pitterle, Oak Grove Owls

1st – Sawyer R Pitterle, Oak Grove Owls

1st – Kelley Braun, Beaver Dam FFA

1st – Sara R Skalitzky, Waterloo FFA

2nd – Shannon Byers-krantz, Portland Boosters

2nd – Treyton P Hildebrandt, Sinissippi

2nd – Aliviah Walsh, Watertown Boosters

3rd – Allen J Lester, Portland Boosters

3rd – Marissa Spoke, Portland Boosters

3rd – Tristin L Bischoff, Hustisford FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Reg Summer Yrlg Hfr

1st – Emma M Paulson, Astico Perseverance

1st – Elizabeth N Gunst, Herman Hornets

1st – Ian Spoke, Portland Boosters

1st – Ariona A Hildebrandt, Hustisford FFA

1st – Kylie L Nickels, Dodge County Jr Holsteins

2nd – Lily Newman, Oak Grove Owls

2nd – Owin Walsh, Watertown Boosters

2nd – Tianda A Hildebrandt, Hustisford FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Reg Winter Yrlg Hfr

1st – Emma M Paulson, Astico Perseverance

1st – Matthew W Hansen, Burnett, Inc.

Dairy Cattle – Holsteins – Reg Jr 2 Yr Old Cow (in milk)

1st – Cassidy N Ewert, Hustisford FFA

1st – Ariona A Hildebrandt, Hustisford FFA

2nd – Jeremy Nehls, Oak Grove Owls

2nd – Treyton P Hildebrandt, Sinissippi

Dairy Cattle – Holsteins – Reg Sr 2 Yr Old Cow (in milk)

1st – Matthew D Gunst, Herman Hornets

1st – Samantha M Pitterle, Oak Grove Owls

1st – Ian Spoke, Portland Boosters

Dairy Cattle – Holsteins – Reg 3 Yr Old Cow (in milk)

1st – Matthew W Hansen, Burnett, Inc.

1st – Tianda A Hildebrandt, Hustisford FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Reg 4 Yr Old Cow (in milk)

1st – Ariona A Hildebrandt, Hustisford FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Reg Cow 5 Yrs + (in milk)

1st – Cassidy N Ewert, Hustisford FFA

1st – Ariona A Hildebrandt, Hustisford FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Grade Spring Hfr Calf

1st – Lilly Giroux, Mayville Lucky Clovers

1st – Alixandria L Mccarthy, Portland Boosters

1st – Emmy L Novak, Portland Boosters

1st – Hailey R Penna, Sinissippi

1st – Mackenzie B Schraufnagel, Beaver Dam FFA

2nd – Preston S Skalitzky, Portland Boosters

2nd – Emmaleah L Buska, Richwood Rangers

2nd – Carley A Nehls, Sinissippi

3rd – Mira L Krause, Leipsic

3rd – Elleanna M Stangler, Richwood Rangers

3rd – Abby Roecker, Trenton Highlights

Dairy Cattle – Holsteins – Grade Winter Hfr Calf

1st – Tara Schultz, Astico Perseverance

1st – Mara C Skalitzky, Portland Boosters

2nd – Carley A Nehls, Sinissippi

2nd – Trevor Roecker, Trenton Highlights

3rd – Kaitlyn M Hackbarth, Beaver Dam FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Grade Fall Hfr Calf

1st – Mara C Skalitzky, Portland Boosters

1st – Mackenzie B Schraufnagel, Beaver Dam FFA

2nd – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

2nd – Kaitlyn M Hackbarth, Beaver Dam FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Grade Summer Yrlg Hfr

1st – Chellie B Hildebrandt, Sinissippi

1st – Kaitlyn M Hackbarth, Beaver Dam FFA

1st – Mackenzie B Schraufnagel, Beaver Dam FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Grade Winter Yrlg Hfr

1st – Conner Roche, Astico Perseverance

1st – Mira L Krause, Leipsic

Dairy Cattle – Holsteins – Grade Fall Yrlg Hfr

1st – Kelsey M Ewert, Hustisford FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Grade 2 Yr Old Cow (in milk)

1st – Emmaleah L Buska, Richwood Rangers

Dairy Cattle – Holsteins – Grade 3 Yr Old Cow (in milk)

1st – Lily Newman, Oak Grove Owls

1st – Kelsey M Ewert, Hustisford FFA

Dairy Cattle – Holsteins – Grade 4 Yr Old Cow (in milk)

1st – Lily Newman, Oak Grove Owls

Dairy Cattle – Jersey – Spring Heifer Calf

1st – Laura Giroux, Mayville Lucky Clovers

1st – Travis Freson, Dodge County Jr Holsteins

2nd – Lilly Giroux, Mayville Lucky Clovers

Dairy Cattle – Jersey – Winter Heifer Calf

1st – Emma M Paulson, Astico Perseverance

1st – Giseli Avila, Portland Boosters

1st – Kelsey M Ewert, Hustisford FFA

2nd – Jackalyn Paulson, Astico Perseverance

2nd – Elizabeth N Gunst, Herman Hornets

2nd – Elizabeth M Statz, Dodgeland FFA

Dairy Cattle – Jersey – Fall Heifer Calf

1st – Matthew D Gunst, Herman Hornets

1st – Laura Giroux, Mayville Lucky Clovers

2nd – Trent R Schlender, Dodge County Jr Holsteins

Dairy Cattle – Jersey – Summer Yrlg Heifer

1st – Laura Giroux, Mayville Lucky Clovers

1st – Samantha M Pitterle, Oak Grove Owls

Dairy Cattle – Jersey – Winter Yearling Hfr

1st – Kylie L Nickels, Dodge County Jr Holsteins

1st – Trent R Schlender, Dodge County Jr Holsteins

Dairy Cattle – Jersey – 2 Yr Old Cow (in milk)

1st – Emma M Paulson, Astico Perseverance

1st – Zachary Paulson, Astico Perseverance

Dairy Cattle – Milking Shorthorn – Spring Hfr Calf

1st – Madison M Gudex, Lomira Clover Leaves

Dairy Cattle – Milking Shorthorn – Winter Hfr Calf

1st – Madison M Gudex, Lomira Clover Leaves

Dairy Cattle – Any other dairy breed – Spring Hfr Calf

1st – Abby Roecker, Trenton Highlights

2nd – Mckayla J Statz, Dodgeland FFA

3rd – Isabella A Mikolainis, Dodgeland FFA

Dairy Cattle – Any other dairy breed – Winter Hfr Calf

1st – Laura Giroux, Mayville Lucky Clovers

1st – Nicole E Roecker, Trenton Highlights

2nd – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

Dairy Cattle – Any other dairy breed – Summer Yrlg Hfr

1st – Isabella A Mikolainis, Dodgeland FFA

1st – Elizabeth M Statz, Dodgeland FFA

2nd – Amanda R Eggebrecht, Dodgeland FFA

2nd – Mckayla J Statz, Dodgeland FFA

Dairy Cattle – Any other dairy breed – Spring Yrlg Hfr

1st – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

Dairy Cattle – Any other dairy breed – Fall Yrlg Hfr

1st – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

Dairy Cattle – Any other dairy breed – 2 Yr Old Cow (in milk)

1st – Jeremy Nehls, Oak Grove Owls

Dairy Cattle – Any other dairy breed – 4 Yr Old Cow (in milk)

1st – Elizabeth M Statz, Dodgeland FFA

Dairy Cattle – Any other dairy breed – Cow 5 Yrs + (in milk)

2nd – Elizabeth M Statz, Dodgeland FFA

2nd – Mckayla J Statz, Dodgeland FFA

Dairy Cattle – Dairy Showmanship – Beg Yr Showman Gr 3 & 4

1st – Jameson Nass, Lebanon Luckies

1st – Hailey R Penna, Sinissippi

1st – Vivian Lichty, Hyland Prairie

1st – Preston S Skalitzky, Portland Boosters

2nd – Sara J Braun, County Line

2nd – Aliviah Walsh, Watertown Boosters

2nd – Jackalyn Paulson, Astico Perseverance

Dairy Cattle – Dairy Showmanship – First Yr Showman Gr 5+

1st – Alexa M Arnold, Hyland Prairie

1st – Emmy L Novak, Portland Boosters

1st – Mackenzie B Schraufnagel, Beaver Dam FFA

1st – Tristin L Bischoff, Hustisford FFA

2nd – Owin Walsh, Watertown Boosters

2nd – Kaitlyn M Hackbarth, Beaver Dam FFA

2nd – Isabella A Mikolainis, Dodgeland FFA

2nd – Mckayla J Statz, Dodgeland FFA

2nd – Paige J Lester, Portland Boosters

Dairy Cattle – Dairy Showmanship – Jr Showman Gr 5-6

1st – Treyton P Hildebrandt, Sinissippi

1st – Conner Roche, Astico Perseverance

1st – Zachary Paulson, Astico Perseverance

1st – Mary M Zwald, Leipsic

1st – Marissa Spoke, Portland Boosters

1st – Lane T Wendorf, Dodge County Jr Holsteins

1st – Mara C Skalitzky, Portland Boosters

2nd – Lilly Giroux, Mayville Lucky Clovers

2nd – Elleanna M Stangler, Richwood Rangers

2nd – Trent R Schlender, Dodge County Jr Holsteins

2nd – Alixandria L Mccarthy, Portland Boosters

3rd – Adaline Nass, Lebanon Luckies

3rd – Owen R Sjoberg, Watertown Boosters

3rd – Giseli Avila, Portland Boosters

Dairy Cattle – Dairy Showmanship – Int Showman Gr 7-9

1st – Emma M Paulson, Astico Perseverance

1st – Elizabeth N Gunst, Herman Hornets

1st – Sawyer R Pitterle, Oak Grove Owls

1st – Nicole E Roecker, Trenton Highlights

1st – Ariona A Hildebrandt, Hustisford FFA

1st – Tianda A Hildebrandt, Hustisford FFA

2nd – Kelsey M Ewert, Hustisford FFA

2nd – Shannon Byers-krantz, Portland Boosters

2nd – Ian Spoke, Portland Boosters

3rd – Devin N Justman, Lomira Clover Leaves

3rd – Chellie B Hildebrandt, Sinissippi

3rd – Carley A Nehls, Sinissippi

Dairy Cattle – Dairy Showmanship – Sr Showman Gr 10+

1st – Matthew D Gunst, Herman Hornets

1st – Emmaleah L Buska, Richwood Rangers

1st – Cassidy N Ewert, Hustisford FFA

1st – Sara R Skalitzky, Waterloo FFA

1st – Kylie L Nickels, Dodge County Jr Holsteins

1st – Samantha M Pitterle, Oak Grove Owls

2nd – Kelley Braun, Beaver Dam FFA

2nd – Tara Schultz, Astico Perseverance

2nd – Jeremy Nehls, Oak Grove Owls

3rd – Mira L Krause, Leipsic

3rd – Lily Newman, Oak Grove Owls

Categories: 4H and FFATags: , , , ,

About Fair Assoc

The Dodge County Fair Association is a State of Wisconsin Corporation formed for the purpose of operating a fairgrounds, which is presently located four (4) miles east of the city of Beaver Dam on State Highway 33 on 40 acres of land, which the Corporation owns. The Association is an IRC (Internal Revenue Code) Sec. 501(c)(3) organization. Your tax-deductible contributions are appreciated to maintain buildings and grounds.

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *